Neslihan Yıldız

Torrent, Kerem’i dünya yıldızına benzetti

14 Ocak 2022 Cuma 16:19 | Son Güncelleme: 14 Ocak 2022 Cuma 16:21

Galatasaray’ın teknik direktörü Domenec Torrent’in oldukça hazırlıklık gelmesi dikkat çekti… Katalan teknik adam tüm futbolcuların isimlerini biliyor.

Hemen hepsine isimleriyle hitap ediyor. Kendilerine daha ilk toplantılarda pozitif ve negatif yönlerinden bahsetti. Her oyuncuyu daha önce çalıştığı takımlardan forma giyen dünya yıldızlarıyla kıyaslaması dikkat çekti.

Kerem’i özellikle Galatasaray’a gelmesinde ön ayak olan Ribery’ye benzetmesi dikkat çekti. Genç yıldız adayına eğer Fransız yıldızın adımlarını takip ederse onun gibi bir dünya yıldızı olabileceğinden bahsetti.

Pek çok oyuncunun Terim’e olan hayranlığından haberdar olan Torrent’in, her seferinde eski hocalarından övgüyle bahsetmesi de dikkat çekiyor.

Torrent’in Burak Elmas’tan ilk talebi

Galatasaray’ın yeni teknik direktörü Domenec Torrent, Galatasaray’da işe çok hızlı başladı… Katalan teknik adam sürekli futbolcular, yöneticiler ve özellikle Başkan Burak Elmas’la bir bire ve gruplar halinde görüşmeler yapıyor.

Transfer dönemi devam ettiği için Elmas ile Torrent’in görüşmeleri bu dönemde  konu üzerine yöneliyor. İkilinin ortak bir kararı var. Fırsat transferi çıkarsa yapalım.

Ancak Galatasaray’ın bu sezon oynadığı maçları izleyen Katalan teknik adamın Başkan Elmas’tan bir talebi oldu. Adana Demirspor maçında harikalar yaratan Yunus Akgün’ün Galatasaray’ın oyuncusu olduğunu öğrenen Torrent, “geri alalım” dedi.

Galatasaray’ın kadrosunda olan pek çok kanat oyuncusundan çok daha formda olan Yunus’un kendisine çok fazla yardım edebileceğinden bahsetti.

Terim izin vermezse Torrent imza atamaz

TFF, Galatasaray’ın harcama limitini 662 milyon TL olarak açıkladı… yaklaşık 44 milyon euro. Hali hazırda sarı-kırmızılıları harcama limiti dolu. Bunu Başkan Burak Elmas, Fatih Terim’e iletti. Transfer yapmalarının ancak oyuncu satarlarsa olabileceğini söyledi.

662 milyon TL’lik  harcama limitinin 21 milyon TL’sini Terim’e ödenecek yıllık ücret kapsıyor. Ayrıca. Yardımcıları Necati Ateş ve Selçuk İnan’a da yaklaşık 5 milyon TL’lik bir ödeme yapılması gerekiyor. Toplamda 25 milyon TL.

Galatasaray şimdi Torrent ile anlaştı. Katalan teknik adam ve yardımcılarının sezon sonuna kadar olan maliyetleri tahmini 15 milyon TL. Eğer Terim ve yardımcıları yıl sonuna kadar olan alacaklarınan vazgeçmezlerse, Galatasaray, Torrent’le TFF’nin harcama limitleri içinde kalarak sözleşme imzalayamaz. Ya da yıl sonuna kadar yaklaşık 10 milyon TL’lik kazancı olan bir oyuncuyu başka takıma göndererek bu sorunu çözebilir. 

Bu yüzden Galatasaray’ın resmi sitesine bakıldığında Fatih Terim ve ekibinin hala faal şekilde görevde görülüyor.

Terim’in gençlik projesi rafa kalkıyor 

Galatasaray Başkanı Burak Elmas’a göre Fatih Terim’le başlatılan gençlik projesi Domenec Torrent ile devam edecek… ancak Brezilya’dan gelen bir iddia kafalarda soru işareti bıraktı. FNV Sports’ta yer alan iddiaya göre; “Rodrigo Dourado, Türkiye'den Galatasaray'ın ilgisini çekti. Inter kaptanı 5 için milyon euro yani 31,8 milyon euro istedi.”

Dourdado 28 yaşında. 2022’nin sonunda bitecek. Kariyeri boyunca Internacional’de forma giydi. Hiç ülke dışına çıkmadı. Hiç Brezilya A Milli Takımı’nda oynamadı.

Yıl 2018! Torrent: Artık ikinci adam olmam

Galatasaray Başkanı Burak Elmas, Domenec Torrent’i önce Fatih Terim’e yardımcı olarak düşündüklerini, daha sonra yaşanan gelişmeler üzerine teknik direktör olarak takımın başına getirdiklerini iddia etti…

Ancak 11 Haziran’da ABD’nin New York takımında teknik direktör olarak göreve başlayan Katalan teknik adamın sözleri akıllara geldi.

Torrent, NYFC’nin resmi sitesine verdiği röportajda; "Pep Guardiola ile birlikte çalışarak harika bir 11 yıl geçirmeme rağmen, her zaman bir takıma liderlik etme hırsım oldu. Bu futbol kulübünden daha iyi bir fırsatım olamazdı. Artık hayatımda yeni bir dönem başlıyor. Hayatımın bundan sonraki döneminde en iyi liderler arasına girmeye çalışacağım” dedi. New York City FC Başkan Yardımcısı Marty Edelman da, “kendisi bize artık ‘lider olmak istiyorum. Bundan sonra azıyla yetinemem’ dediği andan itibaren aradığımız ismin o olduğuna karar verdik” sözlerini kullandı.

Futbolcular Domenec Torrent’e isyan ettiler

Domenec Torrent geldi… ilk gün karşısında para sorununu buldu. Katalan teknik adam 11’deki ilk ve 17’deki ikinci idman arasında futbolcularla bir araya geldi.

Onlara kendini ve futbol anlayışını anlattı. İstediklerinden bahsetti. Kendisinin ve yardımcılarının kapısının her daim açık olduğunu söyledi. Her türlü sorunlarını paylaşmaya hazır olduğunu belirtti.

Daha sonra futbolculara “hadi sorunlarımızdan bahsedelim” dedi. Futbolcular söz alarak Torrent’e sorunlarını anlattılar. Ancak hemen hemen söz alan her oyuncunun ortak sözü, “aylardır para alamıyoruz” oldu. Neredeyse tüm takımın ödeme konusunda sıkıntı yaşamasına çok şaşıran Torrent, “bu konuyu yönetimle konuşacağım” sözü verdi.

Aylardır para alamayan ve kendilerine Nisan ayınıda ödeme yapılacağı sözlerinin Torrent’i şok etmesi dikkatleri çekti. Her tercümeden sonra Katalan teknik direktörün yüzünün biraz daha düşmesi futbolcuların gözünden kaçmadı. Toplantı sonrası futbolcuların, “yönetim durumu hocaya söylememiş…” yorumları oldu.