Tümer Dede

Süper Lig’de başkan olmak

14 Ocak 2022 Cuma 12:11 | Son Güncelleme: 14 Ocak 2022 Cuma 12:14

TÜRKİYE Süper Ligi’nde ikinci yarı başladı. Ligde daha önce şampiyonluk yaşamış Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor, Başakşehir ve Bursaspor takımları kendi sorunları ile uğraşıyor.

Ligde 22 Şampiyonluğu olan Galatasaray, kendisine 8 kez şampiyon yapan Fatih Terim ile yolları ayırdı ve ertesi gün İspanyol hoca Domenec Torrent ile anlaştı. Yönetim bu kararı vererek büyük bir risk aldı. Alınacak ilk kötü sonuçta tribünler Fatih Terim’in ismini söyleyecek. Bu da hem oyuncular hem de yeni hoca için baskı oluşturacak. Yani Galatasaray’ı zor günler bekliyor.

Ligde 19 şampiyonluğu bulunan ve son 8 sezonda şampiyonluğu olmayan Fenerbahçe de nihayet hocasını buldu ve İsmail Kartal ile anlaştı. Futbolcular kendilerini haklı göstermek için ellerinden geleni yapacakları ve seri galibiyetler alacaktır. Takımın ligi 2.bitirmesi, Avrupa Konferans kupasında yarı final oynaması ve Türkiye Kupası kazanması Ali Koç yönetiminin seyirci gözündeki kredisini bir sene daha uzatacaktır.

Beşiktaş yeni yıla kupa ile başladı. Önder Karaveli hoca lig sonuna kadar takımın başında olmayı hak etti. Beşiktaş kadrosu ve teknik yönetimi ligde 2. olması ve Türkiye kupasını almadan başka hiçbir amacı olmamalı.

Trabzonspor taraflı tarafsız herkesin bu sene şampiyon olacağını düşündüğü bir takım. Abdullah Avcı ustalık döneminde Trabzonspor ile lig şampiyonluğu görmesine az kaldı. Türkiye kupasını da alması şampiyonluğun tuzu biberi olur. Trabzonspor yönetimi, kadrosu ve taraftarı “O sene bu sene” diyerek şampiyonluk hedefine adım adım ilerliyor. 

Başakşehir takımı Emre Belözoğlu yönetiminde ligde aldığı başarılı sonuçlar ile ligde Trabzonspor’u zorlayacak tek takım imajını her hafta yeniliyor. Mevcut futbolcu kadrosundan en iyi şekilde istifade eden Belözoğlu ve ekibi önümüzdeki sezonda şampiyonluğun en önemli adaylarından biri olacağı kesindir.

Ligde tek şampiyonluğu olan Bursaspor’un 1. Lig’de düşme hattında mücadele etmesi, yanlış yönetimlerin takımlara ne kadar zarar verdiğinin en güzel örneğiydi.

Ligde şampiyonlukları olmasa da Konyaspor, Sivasspor, Hatayspor, Alanyaspor ve Adana Demirspor lige heyecan vermeye devam ediyor.

Ligde mücadele eden 20 takımın hepsi maddi sıkıntılar yaşıyor. Yılların yanlış yönetiminden kaynaklanan borçların ödenmesi zaman alacak. Yöneticilerin gözü ve kulağı yeni yayın ihalesinde olacak.