Sadık Arslan

“Beşiktaş çok parayla geldi”

02 Aralık 2021 Perşembe 09:21 | Son Güncelleme: 02 Aralık 2021 Perşembe 09:22

Beşiktaş Sergen Yalçın’ın yerine sezon başında Fenerbahçe’nin de istediği ama alamadığı Abel Ferreira’ya getirir mi bilinmez… ancak Brezilyalılar iki gündür bu iddiaları ardı ardına tekrarlamaya devam ediyor. Bugün de UOL’dan Bruno Andrade katıldığı canlı yayında ilginç iddialarla gündeme geldi.

Andrade; “Sanırım Leila Pereira (Palmeiras’ın yeni başkan) ona her hafta ailesini görmesi için Portekiz’e bir uçak verse bile, finalden önce verdiği röportajlar nedeniyle işler hiç kolay olmayacak. Arap dünyasından zaten çok ciddi teklifler aldı. Beşiktaş da çok parayla geldi. Şimdi Loco Bielsa'nın sezon sonunda ayrılabileceği söylemiyorum. Artık Başkan Leila, sponsor Leila'dan farklı olacak” dedi.

Beşiktaş’a tarihi çalım

Trabzonspor’dan sürpriz bir hamle geldi… İtalya’ya giden bordo-mavili yönetim kuruluna transferden sorumlu yöneticisi Ertuğrul Doğan, Sassuolo kulübünün yöneticileriyle bir görüşme yaptı. İtalyan ekibinin sol beki Kyriakopoulos’a teklif yaptı. İki taraf 25 yaşındaki oyuncu için prensip anlaşmasına vardı.

Ancak Trabzonspor aynı görüşmede Sassuolo kulübüne ikinci ve üçüncü bir teklifte daha bulundu. Hem Kaan Ayhan’ı hem de Mert Müldür’ü istedi.  İtalyanlar zaten takımdan ayrılmak isteyen Kaan için Trabzonspor’a olumlu cevap verdi.

Ancak Mert için herhangi bir olumlu geri dönüş olmadı. Trabzonspor’un Kyriakopoulos ve Kaan Ayhan’ı toplamda 5 milyon euro’luk bir bonservis bedeline almak için Sassuolo’yla pazarlıklara başladığı gelen bilgiler arasında.

Çebi’den Yalçın’a “bilgisayar” emri

Fenerbahçe’de Başkan Ali Koç dahil oldu. Vitor Pereira’nın üçlüsü beksiz olarak bir anda 4’lüye döndü… Beşiktaş’ta da sürpriz bir gelişme yaşandı. Sergen Yalçın geldiği ilk günden beri reddettiği bilgisayarları futbolun içine aldı.

Bizzat Ahmet Nur Çebi, Abdullah Avcı döneminde kulübe aldırılan bilgisayar sisteminin Sergen Yalçın tarafından kullanılmasını istedi. Trabzonspor’un başarısında payı olduğu konuşulan sistem için Yalçın’a “sen de yararlan” denildi.

Yurt dışından getirilen sistem futbolcuların form grafiğini ölçen bir bilgisayar programı. Bu yazılım sayesinde futbolcuların tüm verileri bilgisayar ortamda aktarılacak. Sergen Yalçın be yardımcıları oyuncuların son durumlarını buradan takip edebilecek.

Nevzat Aydın dönüyor

Trabzonspor yönetimlerinde en etkili görevlerden birisi asbaşkanlık mevki… son yönetimde asbaşkanlık mevki sanki boşlukta. Mehmet Yiğit Alp küskünlüğü nedeniyle pasif kaldı. Ağaoğlu yeni yönetim için asbaşkan arıyor.

Asbaşkanın yönetim içinden bir ismin olması muhtemel. Yönetimine girecek yeni isimler de belirlenmeye başladı. İki eski yönetici Erol Tuna’nın oğlu Mehmet Can Tuna ile Bülent Denizer’in oğlu Tayfun Denizer yeni yönetimde yer alacak. Mustafa Beyazlı’nın da Ağaoğlu yönetiminde olması bekleniyor. Eski yöneticilerden Nevzat Aydın’ın da adı Ağaoğlu yönetimi için geçiyor  İş adamı Ali Haydar Gedikli ve genç isim İbrahim Şahinkaya’nın da yeni yönetimde yer alması bekleniyor.

Ağaoğlu’nun mevcut yönetimden Ömer Sağıroğlu, Ertuğrul Doğan, Müminhan Bilgin, Yaşar Kibar, Zafer Göktaş, Serdar Ekrem Şirin ve Yalçın Orhan’ın devam etmesi bekleniyor.

FIFA, Trabzonspor’un şampiyonluğunu tanımayacak

Trabzonspor geçen sezon bitmeden önce FIFA’ya bir mektup yazdı. TFF’yi şikayet etti. Mektupta, “Türkiye Futbol Federasyonu, FIFA’ya üye olan federasyonların görevlerini yerine getirirken uyması gereken ‘bağımsız ve tarafsız davranma’ ilkesine aykırı hareket ediyor” denildi. AİHM’in aldığı TFF’ye bağlı Tahkim Kurulu'nun "bağımsız, tarafsız bir organ olmadığı" ve "yapısının değiştirilmesi gerektiğini" vurgulandı.

TFF'nin kurullarının bir bağımsızlığının olmadığı da FIFA’ya şikayet edildi. TFF’nin mevcut sisteminin FIFA Etik Kod 19'uncu maddeye aykırı olduğu iddia edildi. TFF'nin FIFA'ya üye olmasına rağmen FIFA kriterlerine ve talimatlarına aykırı hareket ettiği belirtildi.

FIFA 9 aydır dosyayı inceliyor. Karar verme aşamasında. Trabzonspor’un şikayetine konu olan pek çok madde üzerinden TFF’den savunma istedi. Savunmalar üzerinden değerlendirmelerde bulundu. Gelen iddialara göre FIFA’nın TFF’nin verdiği savunmaları geçersiz bulması ve aldığı kararları yok sayması gündemde.

Böyle bir durumda TFF’nin FIFA kriterler ve talimatlarına uyma sözüyle oynanmasına söz verdiği 2021-22 sezonunun geçersiz sayılma ihtimali ortaya çıktı. Eğer böyle bir karar çıkarsa Trabzonspor sezonu şampiyon tamamlasa bile FIFA tanımayacak.