Sadık Arslan

Batshuayi diz çökmeyi reddetti! Dünya onu konuşuyor

09 Eylül 2021 Perşembe 14:41 | Son Güncelleme: 09 Eylül 2021 Perşembe 14:40

Belçika’nın Belarus’la oynadığı maçtan önce sürpriz bir olay yaşandı. Genelde siyah oyunculardan kurulu Belçika Milli Takımı’nın oyuncuları BLM hareketini desteklemek için diz çöktü. Ancak Beşiktaş’ın yeni transferi Michy Batshuayi takım arkadaşlarına katılmadı. Belçika’nın Het Laatste Nieuws gazetesine göre Beşiktaş'ın golcüsü eski takım arkadaşı Crystal Palace'tan Wilfried Zaha'nın başlattığı hareketi takip etme kararı aldı.

Zaha, diz çökmenin öylesine yapılan bir şey haline geldiğini söylemiş ve bunu "yeterli olmadığını" söylemişti. Fildişili forvet “Diz çökmenin aşağılayıcı olduğunu hissediyorum. Büyürken, ailem bana ne olursa olsun siyah olmaktan gurur duymam gerektiğini öğretti. Bence ayakta kalmalıyız. Doğru ya da yanlış karar yoktur. Ama kişisel olarak, diz çökmenin oyun öncesi bir rutin haline geldiğini hissediyorum. Şimdilik diz çökelim ya da ayakta kalalım fark etmez, bazılarımız hakarete devam edecek” ifadelerini kullanmıştı.

BLM hareketi, Mart 2020'de George Floyd'un trajik ölümünün ardından, 2016'da oyun kurucu Colin Kaepernick tarafından Afrikalı-Amerikalılara yönelik polis şiddetine tepki olarak popüler hale getirilen diz çökme hareketini yeniden gündeme getirmişti.

Jeremain Lens için Beşiktaş’ı can suyu olacak teklif

Beşiktaş’a Jeremain Lens’ten kurtulmak için bir fırsat daha doğdu… Maccabi Tel Aviv, Hollandalı oyuncu için sezon sonuna kadar kiralama teklifi gönderdi. Gelen bilgilere göre Maccabi’nin Hollandalı teknik direktörü van Leeuwen bizzat Lens ile görüştü. Vatandaşını ikna etti. Maccabi’nin bu dakikadan sonra Lens için çıkacağı maksimum rakam Beşiktaş’ın Lens’i kiralık göndermek için şansı olacak. Gelen bilgilere göre Maccabi Tel Aviv, Lens için kiralama bedeli ödemeden yıllık maaşının 400 bin Euro’sunu ödeyerek kiralamak istiyor. Bu teklif gelirse Beşiktaş’ın hayır demeyeceği konuşuluyor.

Adem Ljajic işleri öyle bir noktaya getirdi ki!

Beşiktaş’ın gözden çıkardığı bir başka isimse Adem Ljajic… Sırp oyuncu ne gidiyor, ne de sözleşmesini feshediyor. Beşiktaş’ın tamamen başına kalmış durumda. Aslında Ljajic’le ilgilenen bir takım var. Daha önce formasını giydiği Partizan.

Ancak Sırp ekibi yılda 3.2 milyon euro kazanan Ljajic’in maaşının sadece 200 bin euro’sunu karşılamaya hazır. Beşiktaş daha önce Partizan’ın tekliflerini reddetti. Çünkü Ljajic, Partizan’a dönmek için hiç indirim yapmadı.

Beşiktaş en son, Ljajic ve Partizan’a, “maaşının 200 değil 400 bin Euro’sunu karşılayın. Adem maaşından 1 milyon feda desin. Biz de 1.8 milyon euro verelim. Ljajic sizde oynasın. Kariyerini siz planlayın” dedi.
Partizan 200’den 400’e çıkmayı kabul etti. Ancak Ljajic ne Beşiktaş’ın istediği 1 milyon euro’luk indirimi yaptı. Ne de Partizan’ın 400 bin Euro’dan 2 yıllık sözleşme teklifine olumlu cevap vermedi.
Yönetim şu anda transfer piyasasının hala açık aldığı Katar ya da Suudi Arabistan’dan Ljajic için teklif bekliyor.

Josef, Arabistan yüzünden Aboubakar’ın kulağını çekmiş

Sergen Yalçın’ın “Suudi Arabistan’ın sıcağı sayesinde sakatlığı geçti…” diyerek gönderme yaptığı Vincent Aboubakar’ın Al Nassr’dan aldığı teklif hakkında ilk görüştüğü kişinin Josef olduğu ortaya çıktı. Kamerunlu oyuncunun, Fenerbahçe’den ayrıldıktan sonra Suudi Arabistan’a giden, Josef’e fikrini sorduğu bildirildi.

Josef’in; “sadece para önemliyse git. Ancak futboldan zevk almayacaksın. Futbol oynadığının farkında olmayacaksın. Avrupa futbolunun dışında kalacaksın. Sana çok para teklif edecekler. Ancak sonra ödemeyecekler” cevabıyla şok ettiği öğrenildi.

Aboubakar’ın bunun üzerine menajerini Türkiye’ye çağırdığı ve Başkan Ahmet Nur Çebi’yle son bir kez daha görüşmesini istediği bildirildi.

Kamerunlu oyuncunun menajerinin Çebi’ye, Al Nasr’dan gelen 6.5 milyon euro’luk teklifi gösterdi. 3 milyon euro’ya çıkmaları durumunda Aboubakar’ın kalacağını söyledi. Çebi bunu reddetti. Söz konusu bile olmadığının altını çizdi. Film koptu.

Ancak Suudi Arabistan’dan gelen iddialara göre Aboubakar, Türkiye’de iddia edildiği gibi 6.5 milyon euro kazanmıyor. Çok daha azını kazanıyor.

4 maddede Şenol Güneş gitmeli Jogi Löw gelmeli

Hollanda dönüşü TFF’nin icra kurulu acil olarak toplandı. Şenol Güneş’in durumu masaya yatırıldı. Sözleşmesinin feshedilmesi, fesih şartları. Sonraki süreç hakkında bir dizi görüşmeler yapıldı. Aykut Kocaman ve Okan Buruk gibi yerli teknik adam isimleri masaya geldi. Ancak bir isim üzerinde adeta mutabık kalındı. Joachim Löw.

İlk günden beri Löw’ü isteyen Hamit Altıntop, Alman teknik adamla ilgili bir sunum yaptı. Neden Löw’ün Türk Milli Takımı’nın başına geçmesi gerektiğini anlattı.

Alman teknik direktörün seçimlesi için 4 nedenden bahsetti.

* Türkiye’de çalıştı. Sadece Fenerbahçe değil, Adanaspor’da da görev aldı. Türkiye’yi biliyor. Türk futbolunu tanıyor. Türk insanını biliyor. Menajeri bile Türk.

* Almanya’ya şampiyonluklar yaşattı. Büyük başarılar kazandı. Büyük yıldızları vitrine koydu. Son 10 yılın en başarılı milli takım teknik direktörü olarak kabul ediliyor.

* Milli takımda Almanya orijinli çok fazla isim var. Onlarla anlaşma konusunda zorluk yaşamaz. Onlara alışık oldukları Alman disiplinini hatırlatır.

* Kimse Löw ismine itiraz etmez. Herkes saygı duyar. Milli takımın üzerindeki ölü toprağının atılmasına yardımı olur.

Bu arada Şenol Güneş’in gidip, Löw’ün gelmesi yeterli olmayacak. Yanına Tayfun Korkut ve İsmail Kartal’ı da alacak. Ayrıca şu anda Selim Soydan’ın görev yaptığı milli takımlar sorumluluğu da Hamit Altıntop’a geçecek.

loading...