Neslihan Yıldız

Terim’in cezasına dev indirim

02 Aralık 2021 Perşembe 09:23 | Son Güncelleme: 02 Aralık 2021 Perşembe 09:24

Galatasaray yönetimi Fatih Terim, Burak Elmas ve Rezzan Epözdemir’in aldığı cezalar için Tahkim Kuruluna başvurdu… gelen bilgilere göre 1+5 maç ceza alan 4 maça inecek.

Terim’e 1 maçlık ceza indirim 82/b’deki  “müsabakanın tamamlanmasından 15 dakikadan sonra soyunma odasına” girme maddesinden.

Diğer indirim ise 50/1/c maddesinde yapılacak. Terim’in cezası bu şekilde toplamda 6 maçtan 4 maça çekilecek. Başakşehir maçında sahada olamayacak. Doğum yeri olan Adana'da Demirspor maçında takımının başındaki yerini alacak.

Kerem’in Luyindama kadar değeri yok

Stuttgart’ın menajeri aracılığıyla Kerem Aktürkoğlu’na yaptığı teklif Galatasaray camiası tarafından dikkatle izleniyor…

Hali hazırda 900 bin TL (yaklaşık 60 bin euro) alan Kerem’e 4.5 milyon TL (yaklaşık 300 bin euro) teklif eden sarı-kırmızılı yönetim Stuttgart’ın taahhüt ettiği 1 milyon euro’ya karşılık kendilerine teklif edilecek bonservis bedelini beklemeye başladı. Her ne kadar Burak Elmas, Kerem’le prensip anlaşmasına vardıklarını iddia etse de genç yıldızın menajeri ve babası sözleşme yenilemeye sıcak bakmıyor.

Gelen ilk bilgilere göre Alman ekibi Galatasaray’a Kerem için 6 milyon euro civarında bir rakam önerecek. Ancak çok ciddi bir sonraki satış bedeli teklif edecek.

Ancak Galatasaray daha birkaç sezon önce 6 aylık stoper Ozan Kabak için 10 milyon euro’nun üzerine çıkan Stuttgart’a Kerem’i kolay kolay bırakmak niyetinde değil. Herhangi bir rakam konuşulmadı. Ancak gelen bilgilere göre tahminen 15 milyon euro düşünülüyor.

Bu arada Kerem’in menajeriyle bağlantı koparılmadı. Ancak şu an için Kerem’in maaşının 60 bin Euro’dan 1 milyon euro’nun üzerine çıkarılmasına ihtimal verilmiyor. Kerem’in maaşının bir anda 16 kat artırılmasının dengeleri bozacağına inanıyorlar.

Ancak yedek stoper Luyindama’nın maaşının 1.3 milyon euro’ya yükseltildiği ortamda Kerem’in menajerinin 1 milyon euro’ya evet deme ihtimalinin de bulunmadığı bildirildi. Aynı zamanda Mesut Özil’in de menajeri olan Erkut Söğüt’ün, Kerem için düşündüğü rakamın 1.5 milyon Euro’dan az olmadığı belirtildi. Şu an kazandığının en az 25 katını isteyen Söğüt’ün örneği ise Luyindama.

Galatasaray’a 150 milyon euro

Galatasaray’a Başkanı Burak Elmas, "en az 8-9 tane performansı yükseldiğinde bonservis değeri getirebilecek oyuncu var” açıklamasını yaptı.

Marcao, Nelsson, Boey, Cicaldau, Berkan, Morutan, Kerem, Barış Alper ve Mohamed.

* Şu an için değerini en fazla artıran isim Kerem. Kerem’in en kötü ihtimalle satış rakamı 8 milyon euro’ya kadar çıkmış durumda. 2 yıl içinde Avrupa’da ve milli takım seviyesinde yapacaklarıyla değerinin 20 milyon euro’nun üzerine çıkması planlanıyor.

* Kerem gibi Marcao’da üzerine en fazla koyan isim. Geçen sezon Roma’ya 10-12 milyon euro civarında bir rakama satılmadı. Şu anda bir talibi yok. Ama geldiğinin üzerine koymuş durumda.

* Mohamed de şu anda değerlenen oyuncular arasında. 2+4 milyon dolar’lık maliyetine karşılık Bordeaux sezon başında 8 milyon euro’yu gözden çıkarmıştı. Ancak transfer gerçekleşmediği için hayaller yıkılmıştı. Hedef Mohamed için 4 milyon dolar ödeyip, bu sezon sonunda ya da gelecek sezon bitiminde 10 milyon euro üzerine satıma.

* Bu isimlere ek olarak sürpriz şekilde milli takıma giden Barış Alper de takip altına alındı. Avrupa’dan bir kaç takım durumunu sordu. Menajerlere göre Galatasaray şu anda istese 3-5 milyon euro aralığına Barış’ı satabilir. Ancak Barış’ta hedef Kerem’in yerini doldurması. Satış sonraki aşamada düşünülüyor.
Bir de yatırım yapılıp beklenen isimler var.

* Bunların başında Cicaldau geliyor. 6.5 milyon euro gibi çok yüksek bir bonservis bedeli ödendi. Kısa vadede bu rakamı bulması zor. Galatasaray’da en az 2 sezon üst düzey futbol oynaması lazım ki, değerini ikiye katlayabilsin.

* Morutan için de aynısı geçerli. Çok riskli bir transfer. Ancak Terim çok istedi. Patlama yaparsa Terim’e göre Galatasaray tarihinin sattığı en değerli oyuncu olabilir. Ancak sıradan bir oyuncu olarak silinip de gidebilir.

* Boey da Morutan gibi risk transferi. Sakatlığının durumu kafa karıştırıyor. Terim’e göre beklentilere ulaşırsa Galatasaray 4-5 sezon sağ bek düşünmez.

* Nelsson ise 7 milyon euro’luk bonservis bedeliyle herkesin ne çıkacağını beklediği isim. Süper Lig şu anda Kim, Marcao, Ie gibi stoperleri konuştuğu için Danimarkalı gerilerde. Dünya Kupasına gidemezse maddi beklentilerin gerisinde kalabilir.

* Ve… Berkan! Terim’in gözünde Galatasaray’ın gelecekteki kaptanı. Onun için planlar satış ve sonrasında bonservis beklentisinden çok sarı-kırmızılıların gelecekteki yapılanmasının temel taşı olması. Ancak 2-3 yıl içinde 15 milyon Euro’ları bulacak bir konuma gelirse satış konusunda da sorun çıkarılmayacak.

Terim’e göre bu 9 oyuncu üç sezon içindeki yapılanma içinde kendilerini beklendiği gibi geliştirebilirse Galatasaray 100-150 milyon euro civarında bonservis getirebilir.

Elmas ve Koç, TFF’yi AİHM’e şikayet edecek

Kulüpler Birliği her fırsatta PFDK ve Tahkim Kurulu ile beraber MHK’nin yapısının da değişmesini istiyor…

PFDK ve Tahkim Kurulu’nun yapılarının değişmesi süreci hemen hemen tamamlandı. Çünkü ortada hem AİHM’in yaptığı, hem de hukukçu spor adamlarının ısrarı vardı. TFF’ye bağlı bu iki kurul gelecek dönemde seçimle iş başına gelecek. PFDK ve Tahkim Kurulu başkan ve üyeleri seçimle belirlenecek.

Ancak TFF Başkanı Nihat Özdemir, Kulüpler Birliği’nin MHK ile ilgili yapı değişikliği teklifine sıcak bakmadı. MHK başkanlığı için seçimin kargaşa yaratabileceğini öne sürdü. Atama yoluyla devam edilmesinin zorunluluk olduğunu anlattı.

Başta Beşiktaş olmak bazı kulüpler Özdemir’le aynı fikirde buluştu. Fenerbahçe eve Galatasaray ise tam karşısında yer aldı. MHK’nın da seçimle belirlenmesi gereği hem Elmas hem de Koç tarafından anlatıldı. Eğer MHK’nin seçimlerinin de Tahkim Kurulu ve PFDK gibi seçimle olmazsa işi AİHM’e kadar götürme tehdidinde bulundular.

İşte istenmeyen 9 hakem

Türkiye’de Süper Lig kulüplerinin maçlarını yönetmesini istemediği 9 hakem var.

Galatasaray: Fırat Aydınus, Hüseyin Göçek, Halil Umut Meler.

Trabzonspor: Ümit Öztürk, Halil Umut Meler, Fırat Aydınus, Cüneyt Çakır, Bülent Yıldırım

Beşiktaş: Ali Palabıyık. Fenerbahçe: Özgür Yankaya, Ali Şansalan

Bu hakemlerden Fırat Aydınus (10 maç), Cüneyt Çakır (9 maç) ve Halil Umut Meler (8 maç) Süper Lig’de ne fazla maç yöneten. Avrupa’da da düdük çalan isimler.

TFF yönetim kuruluna sürpriz hakem

Herkes hakemleri eleştiriyor… hata yapmadıklarını, bilerek yanlış yaptıklarını iddia edenler bile var. Kötü insanlar olduklarını söyleyip, bir daha statlara sokmamakla tehdit eden kulüp başkanları bile mevcut. Peki hakemler ne istiyor.

İşte hakemlerin TFF’ye gönderdiği isteklerinin yer aldığı mektupta yer alanlar:

* TFF Yönetim Kurulu’nda başarılı ve güvenilir eski bir hakem görev almalı.

* Maç yayını gelirlerinden alınan TFF payından belli bir oranda hakemlere bütçe ayrılıp eğitim ve organizasyon harcamaları karşılanmalı.

* Süper Lig’de profesyonel hakemlerle 10 aylık sözleşme yerine 12 aylık sözleşmeler yapılmalı. Kıdem tazminatı, emeklilik ve sosyal güvenlik hakları sağlanmalı. Profesyonel hakemlerin sözleşmelerinin iptalinde kademeli olarak belli koşullar dikkate alınmalı.

* BAL, Amatör, İkinci ve Üçüncü Lig hakemlerine verilen yolluk ve ücretler günün gerçeğine uygun hale getirilmeli.

* Çoğu öğrenci olan amatör lig hakemlerinin sağlık raporu giderleri TFF tarafından karşılanmalı.

* Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemciler Derneği başkan ve yöneticileri TFF kurullarında ücretli görev almamalı.