Neslihan Yıldız

Ocak, Şubat ve Mart’taki “3 gelişme” Terim’i dağıttı

06 Nisan 2021 Salı 10:59 | Son Güncelleme: 06 Nisan 2021 Salı 11:00

Galatasaray şampiyonluk yarışında Beşiktaş’ın çok gerisinde kaldı… herkesin merak ettiği ne oldu da Fatih Terim’in bir anda tüm konsantrasyonunu kaybetmesi.

Yönetimin Terim’i yalnız bırakması. Hakemler ve TFF’nin Galatasaray aleyhine çalışması. Taraftar yokluğu. Devre arasında yapılan yanlış transferler. Seçim iklimine girilmesi. İlk etapta akıllara gelenler oldu. Ancak perde arkasında çok ciddi üç iddia var.

* Fatih Terim, Malatyaspor maçından sonra yaptığı “Bu süreçte yalnız bırakıldım, Galatasaray taraftarına bir sözüm var, Mayıs ayında hem sözüm hem kontratım bitiyor” dedi. Yönetim kurulu acil olarak toplandı. Yusuf Günay, “bu böyle gitmez” dedi. Terim’le yolları ayırmayı teklif etti. Destek bulamadı.  Ancak aynı günün ertesinde yönetimden bazı isimlerin Terim’in yerine teknik direktör aradığı iddiaları yeniden gündeme geldi. Aslında o iddia Cengiz’in seçim kararı aldığı Kasım ayı ortalarında gündeme düşmüştü. Ancak üzerinde durulmadı. O iddiaya göre Galatasaray kulübü adına Fransa’da yaşayan bir isim Monaco’nun eski hocası Leonardo Jardim ile görüştü. Bu isim Jardim’e resmi görevi  olmadığını ama yeni dönemde  Galatasaray’da çok büyük değişikliklerin olacağını anlattı. O dönemde Terim dedikoduların üzerinde durmadı. Ancak Günay’ın 12 Ocak’ta kendisinin kovulmasını istediğinde bu dedikodu aklına geldi.

* Camianın önde gelen isimlerinden Ahmet Ocaklı, Fatih Terim’in başkan olmasını istiyordu. Kanaat önderleriyle temas kurdu. Kongrede en az 3 bin oya hükmedebilecek isimler olarak bilinen isimlerden, “Terim aday olursa, arkasında dururuz” sözü aldı.
23 Şubat’ta kendisi gibi düşünen camianın önemli bir kaç ismiyle beraber, Terim’le bir araya geldi. Aldığı sözleri, kendisine verilen taahütleri tecrübeli teknik adama iletti. Terim’e “adaylığını koy. Seni başkan seçelim. Camia buna hazır” dedi.

* Mart ayının 22’sinde Başkan Mustafa Cengiz, Adnan Polat, Hakan Üstünberk ve Yiğit Şardan bir araya geldi. Cengiz, Polat’a “aday olursan olmam” dedi. Polat, “beni seçmezler” dedi. Cengiz, Üstünberk’e Abdürrahim Albayrak’ın yerine asbaşkanlık teklif etti. Üstünberk kabul etmedi. Şardan, Albayrak’ın yanı sıra Yusuf Günay da olmazsa ikinci başkan olarak Cengiz’e listesine gireceğini söyledi. Üstünberk, Şardan’ın isteğinin kabul olması durumunda kendisinin de listeye gireceğin söz verdi. Kuvvetler ayrılığında dayalı üçlü bir başkanlık/asbaşkanlık sistemine sıcak baktığının altını çizdi. Üstünberk ve Şardan’lı listeye Haldun Üstünel’in de dahil olacağı konuşuldu. Oldukça güçlü bir liste gibi görülen bu oluşumun ortak özelliği Fatih Terim karşıtı olması.

Güvensizlik ve belirsizlik, tedirginlik yarattı

Galatasaray’da oluşturulan güvensizlik ve belirsizlik ortamı çöküşün bir başka nedeni olarak ortaya çıktı. Takımın kilit oyuncularından pek çoğu 1.5 ay sonra hayatında neler değişeceğini bilmediği için tedirginlik yaşıyor. Bu da takıma yansıyor.
* Linnes, Şener, Emre Taşdemir ve Saracchi’nin valizleri hazır. Adeta gün dolduruyorlar. 
* Emre Akbaba’nın durumu çok farklı. “Kal” deniyor. Ancak maaşını yarıya indirmesi bekleniyor.
* Gedson, Onyekuru, Etebo ve Halil’den kim gidecek, kim kalacak belli değil. Kalmak için konsantre olmak yerine, gelecek stresi yüzünden sıkıntılılar.  
* Arda Turan, Donk ve Ömer Bayram’a “sizinle yola devam edeceğiz” denildi. Ancak ne konuşan var Ne görüşen var, ne teklif yapan.
* Falcao sürekli gitmeye zorlanıyor.
* Luyindama ve Marcao kendilerine yapılan teklifin çok düşük olduğuna inanıyor.

Seçim kulisleri iki grubun adayını bekliyor

Galatasaray’da seçim var. Tarihi belli değil. Mayıs sonu da olabilir. Haziran başı da. Mustafa Cengiz aday olacak mı belli değil. Lise Burak Elmas, Tuncer Hucan ya da Eşref Hamamcıoğlu’ndan hangisini seçecek net değil.
Aslında camia içinde herkesin merakı iki oluşum üzerine yoğunlaşmış durumda.
Birincisi Başkan Mustafa Cengiz, Adnan Polat, Hakan Üstünberk ve Yiğit Şardan’ın içinde yer aldığı Haldun Üstünel’in de dahil olmasının beklendiği “atkılılar” grubunun güçlü bir yönetim kurulu oluşturma planı.
İkincisi ise Ünal Aysal’ın ekibinin seçim için “liselerin” önüne bir reddedilemeyecek bir başkan adayı koyma çabası içinde olduğu. Bu grubun başını Semih Haznedaroğlu ve Refik Arkan çekiyor. Ayrıca Ali Yüce, Celal Gürcan ve Ali Gürsoy da destek oluyor. O isim daha önce Cemal Özgörkey olarak öne çıkmıştı. Ancak itibar görmeyince 2019 yılında adaylığını koymamamıştı.

“Galatasaray’ı yönetmek liselilere bırakılamaz…”

Mustafa Cengiz aday olacak… ancak son dönemde sürekli dirsek temasında bulunduğu Adnan Polat, Hakan Üstünberk ve Yiğit Şardan’dan herhangi birisi aday olursa çekilmeye de hazır. Çünkü Cengiz’e göre kulüp liselilere bırakılamaz.
Eğer Ünal Aysal ya da Dursun Özbek gibi Galatasaray ve kulüp yönetimiyle alakası olmayan birisi göreve gelirse bir geri dönülemez bir yola girilir.
Cengiz’in şu anki yönetiminde başta Yusuf Günay olmak üzere bazı isimler Fatih Terim’le devam etmeyi istemiyor. Aynı şekilde Cengiz’in dirsek temasında olduğu Polat, Şardan ve Üstünberk de, Terim’e sıcak bakmıyor.
Aslında herkesin bildiğinin aksine şu anki yönetimde Terim’in Abdürrahim Albayrak’tan bile daha önemli destekçisi Mustafa Cengiz. Eğer Cengiz olmaz ve “atkılıların” oluşumu başkan adayı belirler ve seçime giderse Terim’le devam etmeyecek.

Başkan olmak isteyen “Terim olmayacak” sözü verecek

Ünal Aysal’ın dışardan destek verdiği, Cemal Özgörkey’in aday olmasını alttan alta istediği “liseliler”in ağır topları Semih Haznedaroğlu ve Refik Arkan güçlü bir aday arıyor.  Ali Yüce, Celal Gürcan ve Ali Gürsoy’dan da destek alan bu gruba Burak Elmas, Tuncer Hucan ya da Eşref Hamamcıoğlu da yaklaştı.
Faruk Süren damadı Elmas’a destek vermeleri için bu grupla bir araya da geldi. Ancak Dursun Özbek’in CEO’su olmayı dahi kabul eden Elmas’ın şansı yok. En iyi ihtimalle Hunca ya da Hamamcıoğlu lehine son anda çekilip, onların listesinde yer almaya çalışacak. Ancak liseliler Hunca ya da Hamamcıoğlu arkasında birleşmenin kendilerine kulüp başkanlığı koltuğunu getirmeyeceğine inanıyor.
Bu yüzden güçlü bir aday arıyorlar. Ancak Haznedaroğlu ve Arkan’ın arkasında birleşen oyları alman isteyen aday, “Terim’le çalışmayacağım” demek zorunda.

loading...