Neslihan Yıldız

Mohamed’in yerine gelecek golcü

03 Aralık 2021 Cuma 09:45 | Son Güncelleme: 03 Aralık 2021 Cuma 09:47

Burak Elmas basın mensuplarıyla yaptığı görüşmede; “seneye almayı düşündüğümüz oyuncuların dahi görüşmesi şu anda yapılıyor” dedi… başkanın bahsettiği isimlerden birisinin ise Fransa Ligi takımlarından Nantes ile sözleşmesi sezon sonunda bitecek olan golcü Randal Kilo Muani olduğu ortaya çıktı.

Muani için şu anda bir teklif yok. Teklif belirlenmedi. Sadece menajeriyle planları üzerine konuşamalar yapılıyor. Galatasaray’a gelirse kendisini nasıl bir geleceğin beklediğinden bahsediliyor. İstanbul’daki kendisini nasıl bir hayatın beklediği anlatılıyor.

Muani gibi 22 yaşındaki bir oyuncunun Fransa Ligi’nde gol atarken, piyasası varken Türkiye’ye getirilmesinin zor olduğu kabul ediliyor. Ancak projenin doğru anlatılması, hayallerin doğru satılmasıyla oyuncunun ikna edilebileceğine inanılıyor.

Muani’nin ikna sürecinde Marsilya maçının 4-2 kazanılması ise çok ciddi bir yardım teşkil etti. Genç oyuncuya “bu takımda oynamak istemez misin” denilebildi.

Burak Elmas’ın Boupendza kararı

Galatasaray sezon başında ciddi bonservis bedelleri ödeyip, genç oyunculara yatırım yaptı… Sarı-kırmızılılar geçen sezonun yıldız oyuncusu Boupendza’yı da istedi. Hatta Galatasaray’ın eski oyuncusu Lemina, Gabonlu vatandaşı Boupendza’nın Galatasaray’da oynamak istediğini bile söyledi. Ancak sarı-kırmızılılar son anda golcüden vazgeçti.

Nedeni ise Boupendza’nın sürekli olarak istediği rakam üzerinden pazarlık yapması oldu. Devre arasında Hatayspor, Krasnodar ile anlaşırken Gabonlu golcü Rus ekibinden yılda 2 milyon euro isteyince transfer iptal olmuştu. Yaz aylarında Galatasaray, Hatayspor’u 4 milyon euro’ya Boupendza’yı alma konusunda ikna etti. Ancak Gabonlu golcü 2 milyon Euro’da diretip, başka başka isteklerde bulunan transfer defteri bir anda kapandı.

Başkan Burak Elmas da, “Galatasaray’da bir arada oynayacak oyuncuların sadece kabiliyetli değil, karakterli de olması gerekir” sözlerini Boupendza için kullandı.

Kerem’e görülmemiş zam

Galatasaray, Kerem Aktürkoğlu’nun sözleşmesini revize etti… bunu da resmi siteden; “Kerem Aktürkoğlu ile 5 yıllık yeni sözleşme imzalandı” diye duyurdu. Ancak Kerem’in Galatasaray’la 2024 sezonu sonuna kadar yani 3 yıllık daha bir sözleşmesi vardı. Yani yeni sözleşme aslında +2 yıllık.

Sadece Kerem’in alacağı rakam değişti. Yeni sözleşme öncesinde 60 bin euro kazanan Kerem’in yeni maaşının ne kadar olacağı açıklanmadı.

Ancak gelen bilgilere göre iddia edildiği gibi 4.5 milyon TL (yaklaşık 300 bin euro) değil çok daha fazla artırıldı.  Tahminler ise 1 milyon euro’nun TL karşılığı olan 15 milyon euro’ya kadar bir artışın olduğu yönünde. Böyle bir artış ise Kerem’in, 16.6 katı zam aldığına işaret ediyor. Bu arada Kerem’in yeni sözleşmesine menajerinin isteği doğrultusunda serbest kalma maddesi konulmadı.

Kerem’in Galatasaray’da kalmasını istemeyen menajeri Erkut Söğüt, Burak Elmas tarafından ikna edildi. Elmas, “Kerem’in daha 3 yıllık sözleşmesi var. Biz istemezsek bir yere gidemez. Oyuncun da 60 bin euro’ya oynar. Biz sözleşmesini yenilemek. Hakkettiği rakamı vermek istiyoruz. Zaten beklediğimiz rakama ulaşırsa onu satmayı biz de isteriz. Çünkü Galatasaray ekonomisini düzeltmek için futbolcu satmak zorunda.

Hakemlerden Galatasaray’a rest

Süper Lig hakemleri her kötü sonucun ardından suçlanmaktan, taraftarın önüne atılmaktan çok rahatsız… özellikle derbide yaşananlar ve Fatih Terim’in galiz; “Gel o kartı burada göster bakayım, a.. k... p...i” sözlerine maruz kalan Halil Umut Meler, TFF’ye rest çekti.

Derbiden sonra raporunun değiştirilmesini isteyen telefonlar alan, Terim’in daha az ceza almasına yardımcı olacak bir rapor yazmasını isteyenlerin sözlerini dinlemeyen Meler, Galatasaray teknik direktörünün sözlerini açık açık raporuna yazdı.

MHK ve TFF Başkanını aradı. PFDK ve Tahkim Kurulu’nun Terim’e vereceği cezanın takipçisi olacağını söyledi. Meler’e tüm hakemler destek oldu. Cüneyt Çakır hakemler adında TFF Başkanı Nihat Özdemir’den bir de istekte bulundu. Galatasaray Başkanı Burak Elmas’ın, “hakem raporları açıklansın” sözüne destek verdi. “Raporlar açıklansın. Teknik direktörlerin, futbolcuların ettiği küfürler açık açık yazılsın” dedi.

“Terim’in cezasını artıramayız”

PFDK tarafından Fatih Terim’e kesilen 5+1’lik maçlık cezanın Tahkim Kurulu tarafından onanması Galatasaray camiasını çılgına çevirdi… son bir kaç gündür ortada dolanan “Burak Elmas, Nihat Özdemir’den Fatih Terim’in cezasının indirilmesi için söz” aldı iddialarını boşa çıkardı. Çıkan karar sonrasında Başkan Elmas bizzat, Özdemir’i aradı.

PFDK ve Tahkim Kurulu’nun “altını oymaya çalıştığı” iddiasını tekrarladı. İki kurumun da Galatasaray’dan intikam aldıklarını iddia etti. Yapılarının değiştirilip, seçimle gelmeleri için yapılan baskı yüzünden iki kurumun Galatasaray’ı düşman ilan ettiğini söyledi.

İki kurumun içindeki bazı kişilerin kendileri ile TFF’yi karşı karşıya getirmeye çalıştığını tekrarladı. PFDK’nin aldığı kararın Tahkim Kurulu tarafından onanması TFF içinde de büyük bir krize neden oldu.

Nihat Özdemir, Tahkim Kurulu’nda cezanın aynı şekilde onanması yüzünden bilgi talep etti. Tahkim Kurulu, PFDK’nin aldığı kararı yükseltme yetkisinin olmadığı cevabını verdi. Kararın PFDK’ya gönderilmesi durumunda cezanın 8 maça çıkacağı bilgisini Özdemir’e iletti. 82/b ve 51/1/c maddelerinden indirimin söz konusu olmadığı belirtildi.