Konya İnanç

Volkan Demirel nereye kayboldu! Ali Koç etkisi

01 Mayıs 2021 Cumartesi 17:56 | Son Güncelleme: 01 Mayıs 2021 Cumartesi 17:58

Fenerbahçe’yi 0-0 biten Alanyaspor maçında direkler kurtarırken yedek kulübesinde dikkat çekici bir görüntü vardı… sezon başından beri önce Erol Bulut, sonra da Emre Belözoğlu’nun yanından ayrılmayan Volkan Demirel kulübede yoktu. İstanbul’a gelen Fenerbahçe ile sözleşme imzalayıp imzalamadığı muamma olan Erdinç Sözer, Emre’nin yanında kulübede yer alıyordu.
Volkan Demirel’in kulübede olmaması üç farklı şekilde youmlandı.

1- Kasımpaşa maçında tribüne çıkıp, kavga etmek istediği için bizzat Ali Koç’un talimatıyla kulübede yer alması engellendi.

2- Eşi Zeynep Sever’in babasını kaybettikleri için onu yalnız bırakmamak adına İstanbul’a döndü. Maçta Sözer yer aldı.

3- Teknik sorumlu olarak getirilen Savaş Çorlu’nun mazeret bildirmesine rağmen TFF’nin başlattığı soruşturma yüzünden kulübede ProLisanslı bir antrenör bulundurmak adına Erdinç Sözer, Volkan Demirel’in yerine kulübeye gitti.

Fenerbahçe’de Mesut Özil’in Brezilya’ya satılması tartışıldı…

Şampiyonluğun kaybedilmesi durumunda 135 milyon euro’luk ciddi bir ekonomik krize girecek olan Fenerbahçe’de ciddi futbolcu satışları gündeme gelecek… Altay, Ozan Tufan, Szalai, Pelkas gibi takımın değerlerinin satılması hiç hesapta olmamasına rağmen zorunlu olacak. Ancak asıl bomba ise yönetimin önüne gelen Mesut Özil’in satışı.

Yıllardır transferi düşünülen, hayal edilen ve beklenen Mesut’un geldiği günden bu yana takıma futbol olarak katkısı olmadı. Mesut sadece oyun olarak değil futbol ekonomisi olarak da Fenerbahçe’ye bir katkı sağlayalamadı. 

Mesut Özil olduğu için Fenerbahçe’nin maçları için özel yayın teklifi gelmedi. Mesut’un formasının satışları beklentilerin çok uzağında kaldı. Mesut’un sosyal medya hesabından Fenerbahçe’ye bir etkileşim sağlanamadı.

Tüm bunlar alt alta toplanıp bir de Mesut’a Türkiye’den daha popüler olduğu Brezilya’dan bazı takımlardan menajerler aracılığıyla teklifler gelince kafalar karıştı. “Acaba satarak hem para kazanıp, hem de kulübün kasasından çıkması muhtemel 10 milyon Euro’dan kurtarabilir miyiz?” düşüncesi oluştu.

Ancak Başkan Ali Koç bu fikre tamamen karşı. Her ne kadar kulübün ekonomi uzmanları en değerli ve pahalı aset olarak Mesut Özil’i gösterse de Başkan Koç, “O önümüzdeki dönemde Fenerbahçe tarihine adını yazdıracak” dedi. Satış iddialarına son noktayı koydu.

Fenerbahçe’nin önünde 135 milyon euro’luk enkaz riski!

Hem sezon başında hem de devre arasında transfer çılgınlığı yaşayan Fenerbahçe transfer ettiği 22 oyuncu için yaklaşık 20 milyon euro’luk bonservis yükü ve yaklaşık 30 milyon euro’luk yıllık garanti ücret ödeme yükümlülüğü altına girdi. Yaklaşık 50 milyon euro’luk borcun altına şampiyon olunup, Şampiyonlar Ligine gidileceği için imzalar atıldı.

UEFA’nın getirdiği FFP kurallarını aşmak için Bankalar Birliği ile imzalanan sözleşme kullanıldı. Borçlar önce ertelendi. Sonra Ali Koç’un “sonuna kadar” karşı çıkmasına rağmen anlaşma imzalandı. Beşiktaş çok büyük hata yapmaz ve şampiyon olursa üst üste 8’nci kez şampiyonluğa hasret kalacak Fenerbahçe, 14’üncü kez de Şampiyonlar Ligi’nin dışında kalma riskiyle karşı karşıya kalacak.

Fenerbahçe bu durumda olası 45 milyon euro’luk Şampiyonlar Ligi gelirinden, olası 40 milyon euro’luk şampiyonluk gelirinden olduğu gibi 50 milyon euro’luk da transfer yükünü taşımak zorunda kalacak. Yönetimin önünde 135 milyon euro’luk enkaz olacak.

Şampiyonlar Ligi 2’nci ön elemesinde bile seri başı değil

Beşiktaş’ın arkasında kalıp Süper Ligi ikinci sırada bitirirse Fenerbahçe, Şampiyonalar Ligi ön elemesinde mücadele edecek… ancak turnuvaya 2’nci ön eleme turundan başlayacak. İkinci ön eleme turunun kura çekimi 16 Haziran’da yapılacak. İlk maçlar 20-21 ikinci maçlar ise 27-28 Temmuz tarihlerinde oynanacak.

Fenerbahçe’nin bu turdaki rakiplerinden ikisi Brondby ve Celtic oldu. Diğer rakipleri ise Hollanda, Avusturya, Danimarka ve Çekya ikincisinden birisiyle rakip olacak.

* Hollanda’da Ajax şampiyon oldu. AZ ile PSV ikincilik için iddialı takımlar.
* Avusturya’da ise Salzburg işi bitirmiş gibi. Rapid, LASK ve Sturm muhtemel ikincilik adayları.
* Çekya’da Slavia işi bitirdi gibi… Sparta Prag ve Jablonec arasında ikincilik yarışı sürüyor.

FENERBAHÇE’NİN GEÇTİĞİ TEK İKİNCİ BRONDBY

Fenerbahçe’nin 5 yıllık UEFA sıralamasında hali hazırda 31.500 puanı bulunuyor… ancak sarı-lacivertliler hem son 2 sezonda Avrupa Kupası’ndan puan alamadığı hem de 2015-16 sezonunda kazanılan 12.000 puandan olacağı için 19.500 puanla Şampiyonalar Ligi’nin 2’nci ön eleme turunda bile seri başı olma şansı çok düşük.
Hali hazırda Fenerbahçe’nin muhtemel rakiplerinin UEFA puanları şöyle:
PSV 37.000, Celtic 34.000, Sparta 30.500, Rapid 22.000, Alkmaar 18.500, LASK: 14.000, Brondby 8.500, Jablonce 7.000.
Fenerbahçe şu anda muhtemel rakiplerinden sadece Brondby ve olası ikinci Jablonec’ten  daha fazla puanla kuraya girme hakkına sahip.

loading...