Konya İnanç

Samatta az daha sezonu kapatacaktı

27 Kasım 2020 Cuma 16:16 | Son Güncelleme: 27 Kasım 2020 Cuma 16:18

Fenerbahçe'de Ally Samatta Beşiktaş derbisinde forma giyemeyecek.

Fenerbahçe’de Ally Samatta şansı eseri büyük bir sakatlıktan yırttı… Sivas Bld. maçında  darbe alan Tanzanyalı oyuncunun çekilen MR’ında sol diz iç yan bağında esneme, eklem kapsülünde zorlanma tespit edildiği açıklandı. Tedavisine hemen başlanan Tanzanyalı oyuncunun adeta “verilmiş sadakası” olduğu açıklandı. Milimlerle iç yan bağının kopmadığı bildirildi. Böyle bir durumda Samatta’nın 5 ila 7 ay sahalardan uzak kalma riski yaşayabileceği belirtildi.

SAMATTA’NIN YERİNE KİM OYNAYACAK?.. CISSE, THIAM, ADEMİ?

Samatta’nın forma giyemeyeceği derbide Erol Bulut’un forvet hattında kimi oynatacağı soru işaretlerine neden oldu… favori son Gençlerbirliği maçında santrfor oynayan Cisse. Ancak 5 gollü Ankara deplasmanında 1 gol bulamayan ve gollerde payı olamayan Cisse’den hariç Thiam ve Ademi’nin de şansı var. Ademi’nin fiziki yapısıyla takımı daha önde oynatabileceği, Thiam’ın ise hareketli oyuncuyla Beşiktaş defansını zor durumlara sokabileceği üzerinde duruluyor. 

PEROTTI’YE DERBİDE BAHARAT ENGELİ

Fenerbahçe'de Diego Perotti'nin Beşiktaş derbisinde oynayıp oynamayacağı belirsizliğini koruyor. Erol Bulut'un oynatmak için direttiği yıldız oyuncunun oynamaması durumunda ise alternatifi hazır.

Beşiktaş derbisi öncesinde Fenerbahçe’de bir başka sıkıntı yaratan durum ise mide ağrıları bir türlü geçmeyen ve serumla ayakta duran Diego Perotti… idmanlara da çıkamayan Arjantinli oyuncunun ne yediği, neye alerjisi ya da vücudunun tepkisi olduğu araştırılıyor. Evindeki ikinci aşçı da değiştirilen Perotti’yle ilgili olarak doktorlar, baharata karşı vücudunun tepki verdiği tahmin ediyorlar.  Çok fazla güçten düştüğü için doktorlar dinlenmesini önerirken derbide oynamama ihtimali bile ortaya çıktı.

PEROTTI OYNAMAZSA YERİNE 4 ADAY

Erol Bulut’un Perotti’yi oynatmak istediği biliniyor… ancak oynamama durumunda hücum hattının sağ tarafından kim oynayacak henüz belli değil. Şimdiye kadar o mevkide oynayan Enner Valencia yok. Thiam, Mert Hakan, Ozan Tufan hatta Ferdi Kadıoğlu da, Arjantinli oyuncunun oynayacak duruma gelmemesi durumunda sağ açık mevkinde forma bulabilir.

4 İSİM AYNI ANDA OYNAYABİLİR! OZAN, MERT HAKAN, SOSA, GUSTAVO

Fenerbahçe'de gözler Beşiktaş derbisinde... Teknik direktör Erol Bulut kafasında kadroyu şekillendirdi.

Derbi öncesinde Fenerbahçe teknik direktörü Erol Bulut’un kafasını karıştıra bir soru var… Ozan, Mert Hakan, Sosa ve Luiz Gustavo’dan hangisi dışarıda kalacak?.. Sosa ve Gustavo’nun formaları garanti gibi. Ozan ise sezonun en iyi oyuncusu. Mert Hakan dışarda kalmaya en yakın aday. Ancak ikinci yarılarda yorulan Sosa’nın yerine Mert Hakan’ın girme ihtimali var. Ayrıca Gökhan Gönül ya da Perotti oynamazsa Ozan’ın sağ bek ya da sağ önde oynama durumu da var. Mert Hakan’ın da sağ önde forma giyme şansı bulunuyor. 4 orta saha oyuncusunun aynı anda oynama ihtimali doğuyor.

DERBİ ÖNCESİNDE FENERBAHÇE’NİN BEŞİKTAŞ’A ÜSTÜN OLDUĞU RAKAMLAR

Fenerbahçe Süper Lig'de önemli dönemeçlerden biri olan Beşiktaş maçına hazırlanıyor. İki takımın istatistikleri maçın nasıl geçeceği konusunda fikir veriyor.

Derbi öncesinde Fenerbahçe ile Beşiktaş’ın atak ve şut yönleri ile şut bölgeleri ile saha parselasyonları inelendiğinde ortaya ilginç sonuçlar çıktı. İki takımın atak yönleri hemen hemen aynı. Ancak şut yönlerinde Fenerbahçe’nin soldan en az şut çeken Süper Lig takımı olması dikkat çekiyor. Ancak Fenerbahçe ile kıyaslandığında Beşiktaş’ın altı pastan çektiği şutların azlığı gözden kaçmıyor. Aynı şekilde Fenerbahçe, Beşiktaş’tan yüzde 8 oranında daha fazla en önde oynuyor oyunu 

Atak yönleri

FB BJK

Sol %37 %38

Orta %23 %24

Sağ %38 %39

Şut yönleri

Sol %10 %16

Orta %72 %68

Sağ %18 %17

Şut bölgeleri

Kale sahası %13 %9

Ceza sahası %50 %53

Ceza sahası dışı %37 %38

Takımların saha parselasyonları

Birinci bölge %22 %25

İkinci bölge %44 %47

Üçüncü bölge %36 %28

EROL BULUT, BEŞİKTAŞ’IN 5 ÖZELLİĞİNİ SIRALADI

Fenerbahçe teknik direktörü Erol Bulut, öğrencilerine Beşiktaş'ı anlatıyor, dikkat etmeleri gereken konularda sıkı çalıştırıyor.

Fenerbahçe teknik direktörü Erol Bulut, Beşiktaş derbisi öncesinde oyuncularına Beşiktaş’ı anlattı. Ezeli rakiplerinin en dikkat çekici 5 özelliğinden bahsetti.

1. Kanatlardan gelecekler

Ghezzal iyi oyuncu. Larin ise can yakıyor. Sonradan gelecek N’Koudou ve Töre de dikkat edilmesi gereken oyuncular. Rosier ve Rıdvan da geriden bindirecekler. Beklerimiz kadar önde oynayan hücum kanatlarımıza da önemli görevler düşecek.

2. Bireysel yeteneklerden pozisyon yaratma konusunda iyiler

Geriden gelen Josef ve Atiba bizim için en can sıkıcı iki oyunu olacak. Atiba’nın diklemesine ceza sahasına girişlerine engel olmalıyız.

3. Kontra ataklarına dikkat

Atiba takımın herseye. Kontra atakları da o başlatıyor. Gözden kaçıyor ama Beşiktaş koşucu bir takım. İyi sprinterleri var. Özellikle hücum ederken çok dikkatli olmak zorundayız.

4. Topu yerden kaldıracaklar

Yerden oyunda iyiler. Çok pas yapıyorlar. Ancak topu zorda kaldıklarında yerden kaldırıyorlar. Özellikle üçüncü bölgeye geçmek istediklerinde. Bunu bize karşı Sosa ve Gustavo’yu oyundan düşürmek içinde deneyecekler.

5. Duran topları savunma konusunda iyiler

Vida ve Wellington olacak mı bilmiyoruz? Ancak Necip oynayacaktır. Yanında Montero oynarsa bizim için avantaj. Üzerine gidersek bize istediğimizi verir. Hata yapmaya çok müsait bir oyuncu.