Konya İnanç

Fenerbahçe’nin scoutları Venezuelalı forveti beğendi

12 Haziran 2021 Cumartesi 12:34 | Son Güncelleme: 12 Haziran 2021 Cumartesi 12:36

Fenerbahçe’nin scoutları sürekli olarak maç izlemeye devam ediyor… dün akşam da Brezilya Kupası’nda Bragantino’nun Fluminense’yi 2-1 yendiği ama elendiği maçı izlemeye aldılar. İzlemeye aldıkları oyuncular ön libero Jadsom ile sol bek Luan Candido’ydu.

Ancak maç sonunda akıllarda kalan isim sonradan oyuna girmesine rağmen Bragantino’nun 2 golünü birden atan Jan Hurtado oldu. Boca Juniors’tan kiralanan 22 yaşındaki Venezuelalı golcünün ceza sahası içinde yaptıkları dikkat çekti.

Maçı izleyen scout ekibine Galatasaray’a giden Mustafa Muhammed’i hatırlatan Hurtado için bir rapor hazırlanıp, kulübün transfer listesi sistemine eklendi. Eğer yeni gelecek teknik direktör ekstra rapor isterse ikinci aşamaya geçilecek.

23 teknik adam için bilgi alındı! 12 teknik direktörle görüşüldü

Fenerbahçe şimdiye kadar 23 teknik adam için bilgi aldı. Bunlardan 11 tanesi ile hiç görüşme yapılmadan geri adım atıldı. Çünkü bu isimler Türkiye ya da Fenerbahçe’de çalışmak istemediklerini ilettiler.

12 teknik adam için ilk tur görüşmeler yapıldı. Bunlar ön görüşme şeklinde oldu. Türkiye hakkında ne düşündükleri, Fenerbahçe hakkında fikirleri alındı.

8 teknik adamın menajeriyle temas kuruldu. Türkiye’de ve Fenerbahçe’de hangi şartlarda çalışabilecekleri hakkında görüş alışverişlerinde bulunuldu.

Geriye 4 teknik adam kaldı. Ancak bu 4 teknik adam için görüşmeler devam ederken menajerlerin adlarını gündeme getirdiği teknik adamlar için de hızlı çalışmalar ve araştırmalar yapılıyor. Ancak bu isimler genelde yeterli görülmüyor. Şimdiye kadar bu tarzda 6 teknik adam menajerler tarafından kulübün önüne getirildi.

FENERBAHÇE’NİN TEKNİK ADAMLARDAN BEKLENTİLERİ

Fenerbahçe 23 teknik adamla görüşmeler yapmak için yola çıktı… 12’si ile ilk tur görüşmelere geçilebildi. Bu teknik adamların istekleri sorulurken sarı-lacivertli yönetimin de bazı talepleri oldu. Bu talepler de teknik adamlara ya da menajerlerine iletildi.

* Olmazsa olmaz şampiyonluk.

* İyi ve hücum futbolu oynamak. Taraftara zevk vermek. Kaybederken alkışlanmak.

* Avrupa’da sistemli olarak ilerlemek, adından söz ettirmek. Korkulan bir takım olmak.

* Eldeki kadronun en iyi şekilde değerlendirilmesi.

* Pahalı, yaşlı yüksek üsteye isteyecek bonservisi elinde olan transferler değil, makul ve uygun scout transferlerinin yapılması. Az bonservis bedelleriyle iyi işler çıkaracak oyuncuların transferine yönelinmesi.

* Her sezon alt yapıdan 1 oyuncunun 11 için, 2 oyuncu da 21 kişilik maç kadrosu oyuncusu olarak yetiştirilmesi.

* Her yıl en az 1 oyuncunun 10 milyon euro ve üzerinde bir rakama satılması.

Fenerbahçe’nin en büyük sorunu ortaya çıktı

Fenerbahçe’de hoca arayışlarında ikinci hafta tamamlandı… üçüncü haftaya giriliyor. Hiçbir isim “olgun” olarak ön plana çıkmadı. Geneli sosyal medya dedikodusu olarak medyaya yansıyan isimler arasında taraftarı tatmin edecek tek bir isim bile yok.

Bu süreç bir kez daha Fenerbahçe yönetiminin “B Planı” olmadan yola çıktığını kanıtladı.
Ali Koç’un her zaman bir “A Planı” vardı. Ancak olması gereken “B”, “C” hatta “D” planları hiç olmadı. Başkan seçilir seçilmez “A Planı”nı devreye soktu. Damien Comolli’yi getirdi. Kendisine göre kulübü “profesyonel ellere” teslim etti. Ancak o “elin” Türk futbolunu hiç tanımadığını düşünemedi. Herşeyi devrettiği Comolli, sadece futbol takımını değil kulüp içindeki yapılanmayı da yıkıp yeniden yapmaya çalışırken sessiz kaldı. Bir “B Planı” olmadığı için Comolli’nin yaptıklarını görmesine rağmen harekete edemedi.

Sonra ikinci “A Planı”nı hayata geçirdi. “Sosyal medya baskısıyla” Aykut Kocaman’ı kovdu. O dönemde pek çok teknik direktör adı gündeme geldi. Philip Cocu ile anlaştı. Hem PSV’den ayrılması için tazminat ödeyerek. Cocu ile olmayacağını anladı. Ancak “B Planı” olmadığı için görevine son veremedi. Fenerbahçe düşme potasına kadar geriledi. Cocu kovulduğunda Galatasaray derbisine Erwin Koeman’la çıkılacak duruma gelindi.

Başka bir “B Planı” olmadığı için Ersun Yanal’ı “hoca takımı tanıyor” diyerek etrafındakilerin sözlerini dinleyerek getirdi. Hem de “siz benim vizyonumuzu anlamamışsınız…” deyip, Yanal’la asla çalışmayacağını söylemesine rağmen…

Ancak Yanal’la da olmadı. Kovuldu. Fenerbahçe tarihinin en uzun teknik direktör arayış süreci başladı. 1 Mart 2020’den, 5 Ağustos 2020 tarihine kadar Fenerbahçe 6 ay teknik direktör aradı. İlk günden itibaren konuşulan Erol Bulut göreve getirildi. Bu süreçte bir “B Planı” olmadığı için Fenerbahçe’yi Emre’nin gölgesinde Tahir Karapınar çalıştırdı.

Erol Bulut “A Planı” değildi. Hatta “P”, “R” ya da “S” planı bile değildi. Ancak diğer teknik adamlar reddedince yönetim imza attırmak zorunda kaldı. Tabii tutmadı. Bulut da kovuldu. Yine bir “B Planı” yoktu. “Şampiyon yap. Takım senin olsun” denilen sportif direktör Emre, teknik direktör koltuğuna oturdu. Hem de lisansı olmadan. Şenol Çorlu’ya rapor alınarak. Şampiyonluk gelmedi. Emre gitti. Yine bir “B Planı” olmayan Fenerbahçe teknik direktörsüz. Daha ne kadar bu böyle sürecek belli değil. Başkan’a göre 3 hafta içinde çözülecekti. 2 hafta bitti. Üst düzey adaylar hızla eleniyor. Geriye taraftarın yüksek ihtimalle “bunu nereden buldunuz…” diyeceği bir isim gelecek.

Cocu’yu getirirken “Her sene teknik direktör değiştirmekle başarıya ulaşılmaz” diyen Ali Koç, Erol Bulut’u getirirken, “Şimdiye kadar kulübümüze Balkan ülkelerinden gelen hocalar hep başarılı oldu” dedi. Şimdi ise Portekiz ve Alman ekolü diyor. Fikri sürekli değilen Ali Koç’un buna rağmen “B Planı” olmaması çok dikkat çekici.

Fenerbahçe’nin hoca arayışları takipçi kasma malzemesi oldu

Fenerbahçe’nin teknik direktör arayışları öyle bir hal aldı ki… artık sosyal medyada takipçi bulmak isteyen hesaplar bir teknik direktör ismi sallıyorlar. Sonra güzde Türk basını da peşine düşüyor. Bu iddiaları “habermiş” gibi gündeme alıyor.

Son olarak 27 Mayıs’a kadar futbol hakkında herhangi bir futbol haberiyle ilgilenmeyen ama kendisine sport muhabiri diyen hem de Türkiye’deki transfer haberleri uzman olarak gösteren Yamila Lopez isimli bir hesaptan Fenerbahçe’nin Valverde ve Setien’le ilgilendiği haberleri yapıldı. Bazıları da ciddiye alıp bunu haber olarak sundu.

Dün de 186 takipçili bir başka İspanyolca isimli hesaptan Fenerbahçe’nin Arnhem’den Thomas Letsch’i istediği Maldonado ile geleceği iddiası ortaya atılmıştı.

Fenerbahçe’nin teklifi Abel Ferreira’nın aklını karıştırdı

Brezilyalı futbol yorumcusu Renato Maurício Prado ve Milly Lacombe, Domitila Becker ile birlikte UOL News Esporte TV’de katıldığı programda Portekizli teknik direktörü yenilikçi olmamakla suçluyor… Fenerbahçe’den geldiği teklifin kafasını karıştırdığını iddia etti.

Prado; "Daha zayıf bir rakiple karşılaşınca sorunu kolay çözüyor. Ancak Abel'ın sorunu şu ki, daha güçlü rakiplerle karşılaştığında, hücum sistemi yerine savunma sistemi repertuarını göstermeyi tercih ediyor. Bu yolu belki eleştiremezsiniz. Ancak Avrupa’dan geldiği iddia edilen teklifin kafasını karıştırdığı ortada…” iddiasını ortaya attı.

Milly Lacombe ise; “Abel’ın mutlu olduğunu düşünmüyorum. Bu Abel mutluysa, mutsuz olduğunda ne durumda olduğunu hayal bile edemiyorum. Buruk bir ifade. Elinden geldiğince şikayet ediyor. Bün bankta yaptığı değişimler sırasında başının eğik kalması dikkatimi çekti. Abel'ın beden dilinin garip olduğunu düşündüm. Kızgından çok üzgün olduğunu düşündüm. Vedaya hazırlanan bir insanın ruh halini yansıtıyor” dedi.

Süre doldu! Fenerbahçe Onyekuru için resmi teklifi sundu

Galatasaray’da Henry Onyekuru devri kapandı… Fatih Terim'in verdiği rapora rağmen Mustafa Cengiz yönetimi, Nijeryalı oyuncunun bonservisini almak yerine Aplaslan ve Aytaç’la sözleşme imzaladı. Onyekuru için 4.35 milyon euro ödenmemesinin ardından Fenerbahçe resmi olarak harekete geçti.
AS Monaco ile resmi olarak temas kuruldu. Selahattin Baki bizzat Premier Lig’den tanıdığı Fransız ekibinin menajeri Paul Mitchell’ı aradı. Osayi-Samuel, Onyekuru takasını bir kez daha masaya getirdi. Daha önce Baki’den 12 Haziran’a kadar süre isteyen Mitchell, Onyekuru için nakit  para verebilecek takımların tekliflerini dinlemek istediklerini söyledi.

Ancak bekledikleri teklifin gelmemesi durumunda Osayi-Samuel takasının gündeme gelebileceğinin altını çizdi. Ancak Baki, Mitchell’den hızlı karar vermesini istedi. Çünkü Rangers ve Celtic’in de Osayi-Samuel’i istediğini hatırlattı.

Gelen bilgiler ise Fenerbahçe’nin Onyekuru hamlesini Osayi-Samuel üzerinden yapacağı yönünde. Rangers veya Celtic’e giderse bu takımlardan gelecek rakam yine Monaco’ya Onyekuru için ödenecek.
Bu arada Onyekuru’nun Fenerbahçe forması giymek isteyip istemediği henüz net değil Eğer gelecek hafta sonunda yapılacak seçimde Burak Elmas seçilemez ve Terim devam etmezse, Onyekuru’nun da Galatasaray kariyeri sona erecek.

loading...