Konya İnanç

Fenerbahçe’de sürpriz başkan adayı

03 Aralık 2021 Cuma 09:46 | Son Güncelleme: 03 Aralık 2021 Cuma 09:46

Fenerbahçe’de yeni başkanı seçmek için bir grup daha çalışıyor… ancak o grubun ilginç bir özelliği var. Başkan adayları yok. Aday adayları ise pek çok. Aziz Yıldırım’ın grubu gibi bu oluşumda sezon sonunda bir kongre olacakmış gibi hazırlanıyor. Gönüllerinde her zaman adaylık olan isimlerin kapısını çalıyor. Fikir alışverişinde bulunuyor.

Bu gruba göre Fenerbahçe kongre üyeleri Ali Koç-Aziz Yıldırım kavgasından bıktı. Bu çekişmenin kulübü bataklığa sürüklediğine inanıyor. Bu grubun en büyük tezi ise kulübün alt oyan değil, yol gösteren bir muhalefete ihtiyacının olduğu.

Ali Koç’un kulübü yönetemediğini görüştükleri olası başkan adaylarına söylüyorlar. Aziz Yıldırım’ın ise eleştiri ile kavgayı karıştırdığını bu yüzden muhalefetinin kulübe bir fayda getirmediğine inanıyorlar.

Bu gruba göre ne Koç’u ne de Yıldırım’ı desteklemeyen kongre üyesi sayısı 5 bin civarında. İddialı ve projelerini iyi anlatan bir aday bu oyların tamamını toplayabilir. Üzerine en az 3-4 bin daha oy alarak Koç ya da Yıldırım’ın destekleyeceği aday seçime girse bile kazanabilir.

Bu grup şu ana kadar adı başkanlık için bir adayı ikna edemedi. Ancak inançları çok yüksek. Özellikle Şubat ve Mart’ta sürprizler hazır olunması gerekiyor.

Fenerbahçe kongre üyeleri yeni başkanı seçti

Fenerbahçe’de Ali Koç’un bırakmaya niyeti yok… bu yüzden tüm kötü gidişe rağmen eski Başkan Aziz Yıldırım ortaya çıkıp, adayını resmen tanıtmıyor. Ancak Yıldırım cephesi yaz aylarında seçim olacakmış gibi çalışmalara başladı.

Kongre üyeleri aranıyor. Kulübün yönetimiyle ilgili beklentileri soruluyor. Eksiklerin neler olduğunu öğreniliyor. Yaz aylarında bir kongre olsa oylarının renginin ne olacağı hakkında bilgi toplanmaya çalışılıyor. Yeni başkandan neler bekledikleri anlaşılmaya çalışıyor.

Aziz Yıldırım’ın ekibi tarafından başlatılan bir nevi kamuoyu yoklaması şeklindeki araştırma ilginç bazı noktaları ortaya çıkardı.

* Fenerbahçe kongre üyeleri eskimiş bir isim istemiyor. Bu yüzden Aziz Yıldırım’a tahmin edildiği gibi bir rağbet yok.

* Başkan’ın genç ya da yaşlı, zengin ya da fakir olmasından çok masayı yumruğunu vuran herkesin saygı duyduğu bir isim olmasını tercih ediyorlar.

* Yeni başkanın sürekli mağdur edebiyatı yapmasını istemiyorlar. Söz gelimi 3 Temmuz’un sürekli göz önünde tutulmasını değil, sorumlulardan hesap sorulmasını istiyorlar.

* Fenerbahçe’nin her kulvarda iddialı olmasını istiyorlar. Gençleşme, vizyon, geleceği kurtarma, ekonomiyi düzeltme gibi sözler duymak istemiyorlar.

Koç’tan Pereira’ya: Yerine hoca arıyoruz

Ali Koç’un Vitor Pereira’yı kovmak gibi bir niyeti yok… Portekizlinin de görevi bırakıp gitme niyetinde değil… Ancak Fenerbahçe yönetimi daha Başkan Ali Koç’un da açıkladığı gibi bir B Planı üzerinde çalışıyor. Hedef daha önceki yıllarda yaşanan teknik direktör ayrılığının ardından takımın başsız kalmaması.

Hatta iddiaya göre Başkan Koç, Pereira’ya “takımın durumundan biz de taraftarlar gibi memnun değiliz. Trabzonspor ile fark 12 puana çıktı. Daha fazla puan kaybına  tahammülümüz yok. Sana güveniyoruz. Şu anda gerek yok. Ancak gerekirse diye B Planımız olması açısından çalışmalara başladık” mesajı verdi.

Ali Koç, FB TV’deki canlı yayında; “Pereira'ya da söyledim, ben arkadan iş çevirecek adam değilim ‘hoca ararsam ilk sana söylerim’ dedim” demişti. Koç’un özellikle Olympiakos maçından sonra moralinin çok bozulduğu öğrenildi.