Konya İnanç

Fenerbahçe’de sakatlıkların sorumlusu bulundu! Çinliler

13 Eylül 2021 Pazartesi 16:52 | Son Güncelleme: 13 Eylül 2021 Pazartesi 16:53

Fenerbahçe 4 haftada 10 kez kas sakatlığı yaşadı… herkesin aklında bu kadar çok sakatlık yaşanmasıyla ilgili bazı açıklamalar var.

Fenerbahçe’deki özellikle yerli oyuncuların yıllardır yeterli idman yapmadıkları için yeterli kas esnekliğine sahip olmadığı, kasları arasında kuvvet farklılığın olduğu, yüksek yükleri absorbe edecek yeterlilikte kaslarının gelişmediği, kötü beslendikleri gibi pek çok neden var.
Futbolculara göre aşırı idman temposu sakatlıkların nedeni.

Uzmanlarına göre sorun yanlış idman teknikleri sakatlıklara neden oluyor. Pereira’nn yanında getirdiği Antonio de Ascensão’nun uyguladığı fitness idmanları oyuncuların kas dengesini bozuyor. Sadece yerli değil yabancı oyuncular da Antonio’nun Çin’de geliştirdiği, uzakdoğulu oyuncuların kas sistemlerine uygun idman tarzından muzdarip. Kısa boylu oyuncuların sahip olduğu kısa ve Çinli oyuncuların sahip olduğu esnek kaslara göre  hazırlanan bu sistem Fenerbahçeli oyuncuların sakatlanmasına neden oluyor.

Pereira’ya göreyse durum tamamen psikolojik. Uzun yıllardır devam eden başarısızlık futbolcular üzerinde baskı oluşturmuş.  Uzun süre stres yaptıkları için vücutları anabolik (yapıcı) hormonların salgılanmasını düşürmüş durumda. Katabolik (yıkıcı) hormonların salgılanışı artmış. Vücut kendini yenilemeyor. Bu yüzden sakatlıklar geliyor.

Vitor Pereira’nın uykularını kaçıran Japon oyuncu

Vitor Pereira sahasında 10 kişilik Stuttgart’ı yenemeyen Frankfurt’un röntgenini çekti… UEFA Avrupa Ligi’nde konuk olacakları rakiplerinin özelliklerini oyuncularıyla paylaştı. “Rakipten topu sık çaldılar” ve “Uzaktan şut pozisyonu yaratmada efektiflerdi” diyen Portekizli teknik adam bu yüzden Luiz Gustavo ve Zajc’a özel görevleri olacağını anlattı.

Oyunu Fenerbahçe sahasına yıkmak isteyen bir rakiple oynayacaklarının altını çizen Pereira, uzaktan şutları tercih eden ve orta açmayı seven bir rakipleri olacağını söyledi.

Pereira’nın üzerinde durduğu oyuncu Kamada oldu. Stuttgart karşısında 3’te 2 isabetli şut atan, 2 kilit pas veren, 2 adam geçen, 6 orta yapan Japon oyuncunun kendileri için en ciddi tehlike olduğunun altını çizdi.

Pereira’nın istemediği 11, seçtiği 11’i ezer geçer iddiası

Fenerbahçe’de yeni transferler ve yerlerine alınan oyuncular ciddi anlamda tartışma konusu oldu… Fenerbahçe’nin eski kaleci ve antrenörünün Volkan Demirel’in “Rossi, Pelkas’ın bir tık altı” ve Rıdvan Dilmen’in söylediği, “Berisha, Samatta’nın bir tık düştüğü” sözleri sarı-lacivertli taraftarların kafasını karıştırdı. 

Bu iki oyuncu dışında Min Jae’nin Premier Lig’e giden Zanka’dan ya da kadroda yer alan Serdar Aziz’den, Meyer’in İrfan Can’dan, Serdar Dursun’un Frey’den, ya da Crespo’nun Ozan Tufan’dan bir fazlalığı olup olmadığı tartışılmaya başlandı.
Fenerbahçe’de bir kısım taraftar Pereira’nın istemediği oyunculardan kurulacak 11’in, Portekizli teknik adamın kurduğu 11’i rahatlıkla yöneceği iddiasında.

Pereira’nın istemediği oyunculardan kurulu 11: Harun - Gökhan Gönül, Zanka, Serdar Aziz, Caner - Ozan, Sosa, Mert Hakan Pelkas, Thiam - Frey, Samatta

Almanya’da stadın en az 5’te 1’inde Türkler olacak

2016'dan beri Frankfurt Fenerbahçe taraftar kulübünün başkanı olan Tunç Çolak, Avrupa Ligi'nde Eintracht'a karşı oynayacağı maçı sabırsızlıkla bekliyor. Frankfurter Randscahu gazetesine konuşan Çolak, "Hayatım boyunca hiç bu kadar çok telefon almadım" dedi. Herkesin kendisinden bilet istediğini söyledi. Fenerbahçe'ye sadece bin 250 bilet ayrılmasının hayal kırıklığını yaşadıklarını anlattı.
Korona kısıtlamaları olmasaydı en az 15 bin Türk futbol taraftarının stadyuma geleceğine inanan Çolak, “Yine de Fener taraftarı daha fazla bilet daha almanın yolunu bulacağına inanıyorum” dedi. Tahminen statta yer alacak 25 bin taraftarın en az 5 binin Türk olmasının beklendiği ise gelen bilgiler arasında.

Vitor Pereira zorunluluktan oyun sistemini değiştiriyor

Fenerbahçe teknik direktörü Vitor Pereira; stoperde Tisserand iki kanatta Novak ve Ferdi ile Osayi-Samuel ve Nazım’ın sakatlıkları yüzünden Frankfurt deplasmanında ya devşirme oyuncularla sahaya çıkacak. Ya da sistemini değiştirecek. Özellikle Novak ve Ferdi ile Osayi-Samuel ve Nazım’ın oynayamaması durumunda 3-4-2-1’in kanatları olmayacak.

Bu da Muhammed, Meyer ve Zajc gibi oyuncuların mevkilerinin değişmesi anlamına gelecek. Ya da oyun sistemi 4-3-3’e dönecek. Gustavo stopere gidecek. Kim ile beraber oynayacak. Serdar ve Szalai kanat beki oynayacak. Çözüm bulunacak. Buna rağmen Sosa, Ferdi ve Pelkas gibi oyuncuların eksikliği sıkıntıyı artıracak. Ayrıca Çağtay, Crespo ve Burak’ın isimlerinin UEFA’ya bildirilmemesi ayrı bir sorun olacak.

loading...