Konya İnanç

Fenerbahçe'de Saadettin Saran sürprizi

03 Mayıs 2021 Pazartesi 15:29 | Son Güncelleme: 03 Mayıs 2021 Pazartesi 15:31

Fenerbahçe’de hiç konuşulmayan ancak alttan alta çalışmaların yapıldığı konu 5-6 Haziran için planlanan başkanlık seçimi… Ali Koç henüz adaylığını açıklamadı. Burhan Karaçam ya da Erol Bileck’i ikna ederse aday olmayacak. Aksi taktirde aile meclisinin kararını çiğneyerek bir dönem için daha adaylığını koyacak.

Diğer bir aday Aziz Yıldırım’ın desteklediği İlhan Ekşioğlu. Ancak hiç acelesi yok. Çünkü listesi de hazır. İmzaları da hazır. Yönetim kurulu da hazır. 6 Haziran sabah 09:00’a kadar bile adaylığını açıklayabileceğini bildiği için rahat davranıyor.

Çok büyük sürpriz olmazsa Hamdi Akın ya da camia içinde “Akın Cephe” olarak adlandırılan üçüncü bir grup aday çıkarmayacak. Zaten Hamdi Akın da aday olma konusuna hiç sıcak bakmıyor.
Daha önce Ali Koç’un karşısına çıkmayı düşünmeyen Saadettin Saran’ın bir çalışma içinde olduğu ortaya çıktı. İddiaya göre Koç aday olmazsa Saran adaylığını koyacak.

Vatandaşı’nda Boupendza’ya! “Ne işin var Fenerbahçe’de…”

Yurt işi transferinin gözdesi Hatayspor’un golcüsü Aaron Boupendza… Gabonlu oyuncu için Fenerbahçe ve Galatasaray her ne kadar Fiorentina’nın bir adım gersinde olsa da Boupendza’nın Istanbul’da yaşamak istemesi avantaj olarak öne çıktı. Bu arada Boupendza için sürpriz bir isim araya girdi. Geçen sezon Galatasaray’da forma giyen Gabonlu Mario Lemina vatandaşını, Türkiye’de kalırsa sarı-kırmızılı formayı giymesini tavsiye etti. Galatasaray’da bir sezon forma giyen ve hali hazırda Premier Lig’de oynayan Lemina’nın golcü oyuncuya, “Türkiye’de kalacaksan Galatasaray’a git. Türkiye’nin en büyük takımında oyna. Fenerbahçe’ye gitme” dediği öğrenildi.
Boupendza ise transfer konusunda kararı Hatayspor yönetimine bıraktı.

Fenerbahçe’ye boşa çıkan Gomis’i önerdiler

Bir ara sürekli Fenerbahçe’nin istediği iddia edilen Moussa Marega, Bafetimbi Gemisin formasını giydiği Suudi Arabistan’ın Al Hilal takımıyla anlaştı… Al Hilal takımı Marega’ya yılda 7 milyon euro ödeyecek. Yani Fenerbahçe’nin gelecek yıldan itibaren en fazla kazanacak oyuncusu olan Mesut Özil’in iki takından fazlası.

Marega’nın transferi sonrasında Al Hilal yönetimi 36 yaşına basan Gomis’e, “istersen gidebilirsin” dedi. Galatasaray’dan gönderildiği dönemde menajerinin Fenerbahçe’ye mesaj gönderdiği Gomis, aynı menajer tarafından Fenerbahçe’ye önerildi. Sarı-lacivertliler ise Gomis’le ilgilenmedi. Bu arada Gomis’i menajeri Başakşehir’e de önerdi.
Daha önce Fenerbahçe’ye istediği Younes Belhanda’yı Başakşehir’e isteyen Aykut Kocaman’ın yine daha önce Fenerbahçe’ye istediği Gomis’i de gelecek sezon kadrosunda görmek istediğini yönetime ilettiği belirtildi.

Bu arada Gomis, Galatasaray’dan zam yapılmadığı için ayrılırken, Abdürrahim Albayrak, Kayseri deplasmanına parasını alamadığı için gitmediğini itiraf etmiş, “Bana Gomis’i kimse anlatmasın” diyerek dönüşünün önünü tamamen kapatmıştı. 

Gomis, Al Hilal’e gittikten sonra Fenerbahçe ile görüştüğünü itiraf etmiş, “İyi ki Fenerbahçe’ye gitmemişim” açıklamasını yapmıştı.

Altay, Szalai, Ozan ve Pelkas satılmak zorunda…

Emre Belözoğlu bu sezon yapılan transferlerle en az 3 yıl devam etmeyi planlıyordu… kendisinin açıklamasına göre hedefi takımın yüzde 85’ini koruyarak gelecek sezon yola devam etmekti. Ancak şampiyonluk gelmez ve Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi’nin dışında kalırsa ortaya çok vahim bir durum çıkacak.

Bu sezonun kadrosu şampiyonluk ve Şampiyonlar Ligi için yapılmıştı… bu da kasaya en az 500 milyon TL en fazla 700 milyon TL girmesi anlamına geliyordu. Ancak şampiyonluk gelmezse Avrupa’dan 350-400 milyon TL gelme ihtimali ortadan kalkacak. Ligin kazanılmasından gelmesi muhtemel 300-350 milyon TL’lik gelirden de kasaya en fazla 150 milyon TL civarında bir girdi sağlanacak.

Hesap sapması ise tahmini olarak 450 ila 550 milyon TL arasını bulacak. Üzerine bir de yüzde 20’lik Bankalar Birliği kısıtlaması eklendiğinde Fenerbahçe’nin sapması en iyi ihtimalle 500 milyon TL. Yaklaşık yarım milyar TL’yi bulacak.

Bu da Fenerbahçe’yi ideal 11’inden 2-3 hatta 4 oyuncu satmak zorunda bırakacak. 

Sarı-lacivertlilerin en önemli aktif adetleri olan Altay, Szalai, Ozan ve Pelkas’ın belki de zorunlu olarak satılması gerekecek.

Emre kıyım değil adeta katliam yapacak...

Fenerbahçe ligi şampiyon olmadan tamamlarsa gelecek sezon ciddi bir daralma yaşanmak zorunda kalacak… bu sezon özellikle garanti ücreti düşük görünse de maç oynadıkça maaşları yükselen oyunculardan pek çoğuyla yolların ayılması gerekecek. Şampiyonlar Ligi gelirinin olmayacağı aynı şekilde Bankalar Birliği ile imzalanacak anlaşma gereği yüzde 20’lik de kadro daraltılması gerekeceği için ciddi bir kıyım yaşanacak.

Maaşları çok uçuk olan Sosa ve Luiz Gustavo’nun yanı sıra 1 milyon Euro’nun üzerine kazanan Harun, Tisserand, Novak, Lemos, Mert Hakan, Perotti, Samatta ve Cisse’yle yolların ayrılması zorunda kalınacak. Ya da bu oyunculardan indirim istenecek.

Samatta’nın gönderilmesi bir yana bir de kendisi için Aston Villa’ya ödenmesi gerek 6 milyon euro’luk bonservis bedeli var. Fenerbahçe’nin en büyük baş belası.

Müzmin sakat olduğu biline bilinen alınan Perotti ile gelecek sezon her ne durumda olursa olsun yola devam edilmeyecek. Ama nasıl gönderileceği bilinmiyor.

Sosa, Emre’nin oyun aklı. Ancak yıllık maliyeti 3 milyon Euro’nun üzerinde. Ayrıca yaşı da 36.

Luiz Gustavo’dan vazgeçildi. Zaten maliyeti de çok yüksek. Fenerbahçe’nin en fazla kazanan oyuncuları arasında.

Mert Hakan, Galatasaray’la savaşa savaşa alındı. Ancak çok inişli çıkışlı bir grafiği oldu. Şu anda 11 oyuncusu ancak bu kazandığı rakamla devam edilemez. Mutlaka indirim yapması lazım.

Harun’un yedek kaleci olarak kalabilmesi için şu anda kazandığının yarısından bile fazla feda demesi gerek. Ama güvenilen bir isim değil.

Tisserand, Fenerbahçe’nin en yüksek bonservis bedeli ödeyip, en büyük fiyasko yaratan isimleri arasında.

Lemos ise Fenerbahçe’nin en büyük hayal kırıklığı. Devre arasında da gönderilmek istendi ama takım bulunamadı. 

Cisse’nin zaten sözleşmesi bitiyor. Sözleşme uzatılmayacak. Teşekkür edilecek.

Dirar, Allahyar, Ademi, Zajc, Frey ve Zanka’dan kurtulma çalışamaları devam edecek. Bu oyuncular kiralanırken mümkün olduğu kadar hiç ödeme yapılmamaya çalışılacak.

Dirar dönecek. Bir yıl daha anlaşması var. Comolli’nin gider ayak Fenerbahçe’ye kazığı. Hala takımın en fazla kazanan oyuncularından.

Kendisini Ibrahimovic’le kıyaslayan Ademi, Karagümrük’de bile kadroya giremiyor. Fenerbahçe’ye dönünce gelecek sezon ne yapılacağı muamma. 

FC Kopenhag’ın bile istemediği Zanka dönünce kime kiraya verileceği, maaşının ne kadarının ödeneceği sıkıntı yaratacak.

Geldiği günden bu yana başka takımlara kiralanan Frey yine kiralanacak.

Allahyar iki sezonluk kiralandı. Fenerbahçe gelecek sezon kadrosunda tutmak istese bile almak için Zorya’ya ödeme yapmak zorunda.  

Zajc konusu da Fenerbahçe’nin önünde Comolli’nin attığı kazık olarak duruyor.

İKİNCİLİK FENERBAHÇE’NİN ÖDEDİĞİ BONSERVİS BEDELLERİNİ BİLE KARŞILAMIYOR

Fenerbahçe bu sezon Süper Ligi ikinci sırada bitirirse kasaya 173.9 milyon TL girecek. Yani yaklaşık 17.56 milyon euro.

* TFF’den ayakbastı ücreti olarak 9 milyon TL alındı.

* Süper Ligi’n 2’nci bitirilmesi durumunda kasaya 30 milyon TL prim girecek.

* 22 galibiyet için 59.4 milyon TL. 7 beraberlik için 9.8 milyon TL

* Yayın haklarından eski şampiyonluk gelirlerine göre Fenerbahçe 65.7 milyon TL alacak.

Tribün geliri olmadığı için Fenerbahçe’nin kasasına girecek olan bu rakam İrfan Can 7, Tisserand 4, Szalai 2, Nazım 1.75, Pelkas 1.6, Lemos 1.5, Ademi 1.39, Samuel 0.5 için ödediği toplam 19.74 milyon euro’luk bonservis bedellerini bile karşılamayacak.

loading...