Konya İnanç

Fenerbahçe’de ilk başkan adayından sürpriz talep

30 Nisan 2021 Cuma 15:13 | Son Güncelleme: 30 Nisan 2021 Cuma 15:15

Fenerbahçe’de 5-6 Haziran’da seçim olacağı açıklandı… ancak Başkan Ali Koç dahil ortada herhangi bir aday yok. Adaylık belirtisi de yok. Ancak sarı-lacivertli yönetime sürpriz bir başvuru yapıldı. Kongre’de oy kullanacak üyelerin iletişim bilgileri talep edildi.

Bir önceki seçimde Ali Koç’un “alamadığı” için oldukça kızgın olduğu üye bilgileriyle ilgili çalışma başlatıldı. Ali Koç bu bilgilerin muhtemel başkan adaylarına verilmesi için çalışma yapılmasını istedi. Koç’un da talimatıyla aday olacak isimlere genel kurulda oy vereceklerin iletişim bilgileri verilecek. Koç’un özel talimatıyla her birer üyeden bilgilerinin paylaşılması için izin istenecek. İzin alınan her üyenin bilgisi başkan adaylarıyla paylaşılacak.

Bu arada Fenerbahçe yönetiminden genel kurulda oy verecek üyelerin isimlerinin hangi başkan adayı tarafından talep edildiği belirtilmedi. Ancak herkese sürpriz olacak bir ismin başkan adaylığı için çalışma yaptığı gelen bilgiler arasında.

Valencia’nın penaltısı için Meler’den açıklama geldi

Alanyaspor karşısında Fenerbahçe’nin Enner Valencia’nın düşürülmesiyle kazandığı penaltı iptal edildi… bazı eski hakemler IFAB kural kitabının 2019-20 sezonundaki kitapçığında yer alan; “topla oynama teşebbüsü ile topa doğru hareket eden ofsayt pozisyonundaki oyuncuya topla oynamadan veya teşebbüs etmeden veya rakibi ile top için mücadele etmeden önce faul yapılırsa, ofsayt ihlali gerçekleşmeden önce olduğu için faul ile cezalandırılır” maddesinden yola çıkarak kural ihlali olduğunu iddia etti. 

Ancak IFAB’ın 2020-21 yılı kitapçığında; “ofsayt pozisyonundaki hareketli veya duran bir oyuncunun rakibinin yolunda bulunması ve onun topa doğru hareketini engellemesi, eğer rakibinin oynama imkanını veya top için mücadelesini etkilerse bu bir ofsayt ihlalidir, eğer bu oyuncu rakibinin yoluna doğru hareket eder ve onun ilerlemesini engellerse (örneğin rakibini bloklarsa), bu ihlal Kural 12'ye göre cezalandırılacaktır” deniyor.

Zaten maçın VAR hakemi Halil Umut Meler’in pozisyonla ilgili hakem raporuna koyduğu açıklamada, “ofsayt pozisyonundaki lacivert formalı hareketli oyuncu, beyazlı oyuncunun hem yolunda bulunuyor. Hem de hareket etmesini engelliyordu” ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe’nin şampiyon olması için…

Ligin bitimine artık 4 hafta kaldı… Beşiktaş, Fenerbahçe’den 5 puan ve averajla, Galatasaray’dan 6 puan ve 2-0’lık galibiyet avantajıyla önde.

Geriye kalan maçlarda Beşiktaş; Galatasaray’a tek farklı yenilse bir de Hatayspor, Karagümrük ya da Göztepe maçlarından birisini de kaybetse bile Galatasaray’a şampiyonluğu kaybetmeyecek. Galatasaray’ın şampiyonluk için hem Beşiktaş’ı en az 3 farklı yenmesi gerek. Hem de bir maç daha kaybetmesini beklemesi gerek.

Fenerbahçe’nin durumu da Beşiktaş’la çok benzer. Beşiktaş, Galatasaray’a yenilip, Hatay, Karagümrük ve Göztepe ile berabere kalsa dahi Fenerbahçe’ye ikili averajda üstün olduğu için şampiyon olacak. Fenerbahçe’nin şampiyonluğu için Beşiktaş’ın kalan 4 haftada en az 2 tane yenilgi alması gerekiyor.

Korkunç seri! 6 yıl, 8 ay, 23 gün…

Beşiktaş son 4 haftada 7 puan alırsa Fenerbahçe 2020-21 sezonunu da kupasız tamamlayacak… Bu da 2014'ten bu yana süren kupa özleminin 2021’de devam etmesi anlamına gelecek.
Kulübün müzesine 7 yılı aşkın süredir kupa getiremeyen Fenerbahçe Futbol Takımı, son şampiyonluğunu ise 2014'te Süper Kupa'yı İsmail Kartal’la kazanarak elde etti.
Süper Lig'de son şampiyonluğunu 2013-2014 sezonunda yaşayan Fenerbahçe, Türkiye Kupası'nı ise en son 2012-2013'te müzesine götürmüştü.
En son 25 Ağustos 2014’te kazanan Fenerbahçe 15 Mayıs’ta Süper Lig’i şampiyon tamamlayamazsa, 18 Mayıs’ta da Türkiye Kupası finalinde olmayacağı için kupasızlık hasreti 2 bin 459 güne çıkacak. Yani sarı-lacivertliler 6 yıl 8 ay 23 gün kupasız kalacak.

Ali Koç’tan prensip kararı! Emre’ye sözleşme yok

Fenerbahçe’de 5-6 Haziran’da kongre var… ancak henüz bir başkan adayı yok. Başkan Ali Koç’un bile aday olup olmayacağı belli değil… kendisi bile aday olup olmayacağı konusunda net bir karar verebilmiş değil. Ailesinden ciddi şekilde “aday olma” baskısı var. O da bu yüzden Erol Bilecik ve Burhan Karaçam’ı aday olmaları için iknaya çalışıyor.
Ancak Ali Koç bir de prensip kararı aldı…

5-6 yapılacak seçimlerden önce Emre Belözoğlu ile devam etme kararı alsa bile sözleşme imzalamayacak. Anlaşılan oyuncular dahil hiçbir oyuncuyla resmi anlaşma yapmayacak. Ali Koç aynı şekilde Kongre ertelenirse yine yaz aylarında yeni Başkan seçilene kadar Emre Belözoğlu’na ya da yeni teknik direktöre sözleşme imzalatmayacak. Olası bir seçimi kaybetme ihtimaline karşılık yeni yönetimin önünü kesmeyecek.

Anlaşılan oyuncularla protokol imzalanacak, ancak kesin sözleşme için yine yeni gelecek yönetimin vereceği karar beklenecek.

Fenerbahçe nasıl şampiyon olur!

Fenerbahçe ile Beşiktaş'ın arasında beş puanlık bir fark bulunuyor. Dolayısıyla Fenerbahçe'nin artık puan kaybına tahammülü yok. Amaç, kalan dört haftada tüm maçları kazanmak.
Emre Belözoğlu'nun ekibi son dört haftayı galibiyetle kapatıp, Beşiktaş'ın altı puan kaybetmesini bekleyecek. Yani sarı-lacivertliler 12 puan toplayıp Beşiktaş son dört haftada iki kez mağlup olursa, Fenerbahçe şampiyonluğa ulaşacak.

Bununla birlikte Beşiktaş, son dört haftada bir galibiyet üç beraberlik alırsa, Fenerbahçe tüm maçlarını kazandığı takdirde yine mutlu sona ulaşacak.

loading...