Konya İnanç

Ali Koç’un karşısına bomba aday!

08 Mayıs 2021 Cumartesi 17:56 | Son Güncelleme: 08 Mayıs 2021 Cumartesi 17:59

Fenerbahçe’de 5-6 Haziran tarihleri arasında bir seçim var… ancak ne aday var. Ne seçim çalışması. Daha önceki yıllarda karnaval şeklinde geçen Fenerbahçe seçimleri bu kez adeta cenaze havasında. Kötü yönetimler, taraftarın küskünlüğü, kulübün başarısızlığa alıştırılması seçime 1 aydan az bir zaman kalmasına rağmen seçimi adeta “yok” hükmünde kılıyor. Ali Koç’un beceremedine inanan bir grup İlhan Ekşioğlu’nun son anda da olsa aday olacağına inanıyor. Daha önce Hamdi Akın’ı adaylık için ikna etmeye çalışan grup ise bu kez Nezih Barut’un etrafında toplanmış durumda. Abdi İbrahim ilaç firmasının yönetim kurulu olan Barut’un yıldızı pandemi döneminde daha da parladı. Barut’a teklifi götürenler, “Ali Koç çok yıprandı. Ekşioğlu aday olursa daha fazla yıpratır. İkisi birbirini kırarken siz aradan sıyrılıp başkan olabilirsiniz…” çağrısında bulundu. Barut teklife sıcak bakmadı ama kapıyı da “hayır aday olmuyorum” diye kapatmadı.

Galatasaray tartışıyor! Fenerbahçe işi bitiriyor

Galatasaray’da 29 Mayıs’ta seçimin yapılıp yapılmayacağı henüz belli değil… yönetim “erteledik” diyor. Divan Kurulu “yapılacak” diyor.
Fenerbahçe’de ise 5-6 Haziran’da seçim kararı alınmasına rağmen tam bir sessizlik hakim. Divan Kurulu Başkanı Vefa Küçük’e göre şu an itibariyle Fenerbahçe’de seçimin iptal edilme ya da ertelenme gibi bir ihtimali bulunmuyor.

Divan Kurulu’nun seçimin yapılabilmesi için belirlediği bazı ön şartlar ise netleşti.

* 5 Haziran’da yönetim ve denetim kurulu raporları okunacak. Ardından başkan adayları seçim öncesi son konuşmalarını genel kurulun önünde gerçekleştirecek.

* Birinci gün Kongre Divan Başkanı seçimi yapılacak. Camiada genel kanı o seçim başkanlık seçiminin de şifresini verir.

* Oy verme işlemi 6 Haziran sabah 10.00 ile öğleden sonra 17.00 saatleri arasında, 38 sandıkta gerçekleştirilecek.

* Oy verme işlemi seçimler olursa her durumda Saracoğlu Stadı’na konulacak sandıklarda yapılacak. Kapalı alanda olmayacak.

* Ancak pandemi nedeniyle oy verme işleminin saati sabah 09:00’da başlaması akşam ise 19:00’a kadar sürdürülmesi ilk düşünülen planlar arasında.

* Ayrıca yığılmayı önlemek için sandık sayısının yüzde 50 artılarak 57’ye yükseltilmesi düşünülüyor.

* Oy verecek üyeler Saracoğlu Stadı'na Fenerium Tribünü’nden yığılma olmasını engellemek için 300’er kişilik gruplar halinde alınacak.

* Oy verecek Genel Kurul Üyeleri, kendilerine gönderilen SMS’lerde yer alan sandık numaralarını ve HES kodlarını göstererek oy kullanabilecek.

* Oy veren üyeler stadda tutulmayacak. Seçim sonuçlarını beklemelerinin önüne geçilecek. Oyunu veren hemen dışarı alınacak. Evlerine dönmeleri teskin edilecek.

* Sandıklar oy verme işlemi bittikten sonra toplu olarak açılacak ve genel kurul divan başkanının öncülüğünde oylar sayılacak.

* Genel Kurul Divan Başkanı yeni başkanı açıklayacak.

Tekrar için Fenerbahçe’ye Özdemir, Yardımcı ve Soydan oyu

Alanyaspor maçının yeniden oynanması için TFF’ye yapılan başvuru reddedildi… Fenerbahçe, Tahkim Kurulu’na başvurma kararı aldı.

Ancak Alanyaspor maçının kararıyla ilgili olarak TFF yönetim kurulu toplantısında maçın tekrar kararının oy birliği ile değil oy çokluğu ile alındığı ortaya çıktı.

MHK Başkanı Serdar Tatlı, Yaşar Kemal Uğurlu’nun verdiği kararın doğru olduğunu söyledi. Ayrıca VAR’daki Halik Umut Meler’in de pozisyona dahil olmasının haklı bir düşünce olduğunu savundu. Pozisyonda kural hatası olmadığı gibi hakem hatası olmadığı konusunda görüş bildirdi.

Tatlı’nın görüş bildirmesinden sonra karar için TFF yönetim kurulu oylama yaptı. Oyu iki oy sayılan Başkan Nihat Özdemir’in yanı sıra asbaşkanlardan Servet Yardımcı ve Selim Soydan maçın tekrarı yönünde oy kullandı. Ancak diğer 11 üyenin tamamı Tatlı’ya destek oldu. Maçta kural hatası olmadığına karar verdi.

Basketbolu Beko’dan aldı! Ali Koç yönetimine giriyor

Fenerbahçe’de 5-6 Haziran’da yapılacak seçimler için henüz bir başkan adayı yok… ancak Burhan Karaçam ve Erol Bilecik’i adaylıklarını koymaya ikna edemeyen Ali Koç’un adaylığı kaçınılmaz oldu.

Geçen sefer yola spor yöneticiliğinden oldukça uzak bir ekiple çıktığı için istediklerini yapamayan Koç, bu kez daha güçlü bir yönetim kurulu için çalışıyor.

Özellikle Karaçam ve Bilecik’in iş yoğunlukları nedeniyle çekilme sinyali verdiği ortamda Koç asbaşkanlık için öncelikle Hamdi Akın’ın kapısını çaldı. Ancak beklediği cevabı alamadı. Koç’un teklif götürdüğü bir başka isimse zamanında çok ağır eleştiriler yaptığı Mehmet Ali Aydınlar oldu.

Gelecek sezon Beko’nun yerine Fenerbahçe basketbol takımının ana sponsoru olacak Acıbadem grubunun CEO’su Aydınlar, Koç’un teklifine olumlu yanıt verdi.

Fenerbahçe’ye 15 milyon euro’luk Yunan yıldız

Fenerbahçe’nin PAOK’ta forma giyen Christos Tzolis’i istediği iddiası ortaya atıldı. Ancak “hayaller ve hayatlar” noktasında sarı-lacivertlilerin Yunan oyuncuya ulaşması biraz zor.

Sportime'nin yazı işleri müdürü Giannis Chorianopoulos'a göre Tzolis’in en yakın olduğu takım Club Brugge. Kremencik’i PAOK’a kiraya gönderen Belçika ekibi, Tzolis’i almak için 10 milyon Euro’nun üzerine çıktı. Ancak henüz 15 milyon euro’yu göremedi.

Bu arada Tzolis için PAOK, 15 milyon euro’da ısrar ettiği için Dortmund yarıştan çekildi… Sancho’nun varisi olarak popüler olan PSV’den Madueke’ye yöneldi. Ancak bir başka Alman takımı 19 yaşındaki Yunan yıldız adayı için ısrarcı.

ÇAĞATAY KARAKALIP NEREDEN ÇIKTI…

Bir de Fenerbahçe’ye U-18 Milli Takımı’nda sadece hazırlık maçlarına çıkarılan ancak U-19 Milli Takımı’na hiç çağrılmayan 2002 doğumlu sol bek Çağatay Kurukalıp yazılıyor… Kasımpaşa formasını Süper Lig’de hiç giymeyen ama Türkiye Kupası’nda 7 maçta süreler alan genç sol bekin Caner ve Novak varken Barış Sungur gibi Fenerbahçe’nin alt lig takımlarından birisine gönderilecek sol bek olarak alınacağı tahmin ediliyor.
Ancak Çağatay’ın en ilginç özelliği menajeri Erik Alonso… Alonso’nun daha önce Türk takımlarıyla ilgili yaptığı transfer açıklamaları akıllara geliyor. Geçen sezon Cavani’nin Galatasaray’a transferinin bittiğini açıklamıştı.

Ali Koç’tan asbaşkanlık için bomba teklif

Ali Koç “başladığımız işi bitirelim” dedi Burhan Karaçam ve Erol Bilecik’e adaylıklarını koymayı teklif etti. Kendilerine dışarında destek sözü verdi. Ancak hem Karaçam hem de Bilecik bu teklifi kabul etmedi. Ali Koç bu nedenle başkanlığa aday olma kararı verdi.

2018’de seçildiği günden bu yana Semih Özsoy ve Metin Şen’i kaybeden Koç yedek listeden Alper Pirşen ve Ozan Tarhan'ı asil listeye aldı. Ayrıca yedek listeden Metin Sipahioğlu ve Selahattin Baki’yi sürekli olarak ön planda tuttu. 

Bu bile başlı başına Ali Koç’un kendisiyle beraber 15 kişiden oluşan asil listede yer alan yöneticilerden memnun olmadığı şeklinde yorumlandı.

Ali Koç futbolun ve kulüp yöneticiliğini bilen Özsoy ve Şen’in yerine iki önemli isim düşünüyor. Şen’in daha önceki dönemde üstlenmediği görev için Acun Ilıcalı’yı istiyor. Ayrıca Özsoy’un rolü içinde Ruşen Çetin’i düşünüyor.

Koç önümüzdeki dönemde aktif olmayan üyeler Zeynep Becan, Şaban Erdikler, Tankut Turnaoğlu, Turhan Şahin, Ömer Okan ve Ozan Tarman’ı değiştirmeyi planlıyor. Ayrıca futbolda başarısız olan Keman Danabaş ile basketbolda hayal kırıklığı yaratan Sertaç Komşuoğlu’nu da pek tutmuyor.

Koç’un en büyük sıkıntısı ise aday olmak bir kenara yönetimden de ayrılmak isteyen Bilecik ile Karaçam’la yaşıyor. İki önemli iş adamı da başkanlığı reddetmelerine neden olan iş yoğunluğunu göstererek önümüzdeki dönemde yönetimde yer almak istemiyor.

Ali Koç şimdiye kadar Hamdi Akın, Nezih Barut, Necdet Ersoy ve Recep Tanrıverdi gibi camianın önde gelen isimleriyle görüşmeler yaptı. Yeni yönetim kurulunda kendilerine yer vermek istediğini söyledi. Henüz olumlu dönüş alamadı.

loading...