Konya İnanç

Ali Koç’a şok rapor! 5 maddede Fenerbahçe’nin sorunları

18 Haziran 2021 Cuma 19:26 | Son Güncelleme: 18 Haziran 2021 Cuma 19:28

Fenerbahçe yönetimi Emre Belözoğlu’nu kovduktan sonra 23 teknik adamla temas kurdu. Bunların 12’siyle karşılıklı görüş alışverişinde bulundu. 4’üyle ikinci aşamaya geçti. 3 tanesi ile görüşmeler devam ediyor. Gelecek hafta başında sarı-lacivertlilerin teknik direktörünün resmen açıklanması bekleniyor. Ancak temas kurulan ancak anlaşılamayan 12 teknik adamdan bir tanesinin hazırladığı rapor adeta Ali Koç yönetimine ders verir nitelikte.

* İdeal 11’de 6 yaşlı çok fazla
Takımın kilit oyuncular yaşlı ve doymuş. İdeal 11’de 3 ciddi yaşlı Gönül (36), Gustavo (34), Sosa (36) ve 3 de yaşlı Valencia (32), Mesut (33) ve Caner (33) oyuncu yer alıyor. Bu çok fazla bir tane 34 üzeri, bir tane de 30 üzeri oyuncu kabul edilebilir.

* Takımın enerjisi düşük.
Yaşlı oyuncular koşuyor, istiyor, oynuyor gibi görünüyor. Ancak çok profesyonel oldukları için sadece görünüyor. Kritik anlarda enerjileri yetmediği için hayal yapmaları gerekeni yapamıyorlar. Fizik güç gerektiren maçlarda düşüyorlar. Kolay sakatlanıyorlar. Sakatlanınca geri dönemiyorlar.

* Olgun oyuncuların sorunu psikolojik
Takımı dengeleyecek olgun oyuncular psikolojik olarak yetersiz. Serdar, Ozan ve Samatta sürekli gönderilme stresi yaşamışlar. Devamlılıkları ektilenmiş. Bundan etkilenmemek Pelkas’ı takımın en iyi oyuncusu yapmış.

* Liderlik sorunu var
Altay, Serdar, Caner, Gönül, Ozan, Sosa, Pelkas, Mesut Özil, Perotti ve Samatta kendilerini değişik zamanlarda takım lideri gibi görmüş… bu sahaya yansımış. Bu yüksek ihtimalle hepsine ayrı zamanlarda ayrı ayrı liderlik sözü verilmesinden. Takımın bir lideri olur. Belki defans ve orta sahanın, hücumun lideri olur. Ama bu kadar lider olmaz.

* Transferlerde büyük hatalar var
Sürekli stoper alınıp, ideal stoper ikilisinin yakalanamaması başarısızlık. 3 yabancı  stoperin (Zanka, Lemos, Tisserand) gönderilecek olması transfer hatası. Aynı oyunu oynayabilecek 7 oyuncu (Ozan, İrfan Can, Sosa, Pelkas, Mesut, Mert Hakan ve Ömer) Real Madrid’de bile yok. 5 kanat oyuncusundan (Thiam, Perotti, Ferdi, Osayi-Samuel, Sinan) bir tanesinin bile takımın içine atılamaması anlatılamaz.

Fenerbahçe, Emre Belözoğlu’nu her an geri çağırabilir

Fenerbahçe’de teknik direktör arayışlarında başa dönüldü… Marcello Bielsa gibi üst düzey Alman ya da Portekiz ekolünden gelen bir teknik direktör arayışlarından sonuç alınamadı. İlk etapta belirlenen 23 adaydan 12 tanesiyle ön görüşme bile yapılamadı. Villas-Boas, Espirito-Santo, Paulo Fonseca, Lucien Favre, Domenico Tedesco üst düzey teknik direktör adayları Fenerbahçe’ye yüz vermedi.

Listede geriye Marco Silva, Luis Castro ve bir de sürpriz aday kaldı.

Yönetim içinden bazı isimler ve muhtemel yönetime girecek adaylar geriye kalan son üç isimden rahatsız. Belirlenen üç isminden Fenerbahçe taraftarını memnun etmeyeceğinden emin Bu yüzden risk alınmamasını istiyorlar. Başkan Ali Koç’a son birkaç gündür. “Emre ile yola devam edelim…” önerileri sunuluyor.

Ali Koç’a ayrıca, “Aykut Kocaman’ı düşün…” diyen de ciddi bir çoğunluk var.

Bu arada Ali Koç, 21 Haziran’a kadar Fenerbahçe’nin yeni teknik direktörünün belirleneceğini söylemişti. Ancak 3 gün içinde kalan 3 adaydan sonuç alınma ihtimali görünmüyor. Bu yüzden yeni teknik direktörün 25-26 Haziran’dan sonra yapılacak seçimin ardından resmen açıklanması bekleniyor.

Fenerbahçe’nin müstakbel hocası: En 7 transfer lazım

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç düzenlediği basın toplantısında; "bir stoper, bir kanat, iki forvet ve belki de bir sağ veya sol bek transferi yapacağız” dedi.

Ancak sarı-lacivertlilerin temas kurduğu ve ciddi şekilde takımın başına getirmek istediği teknik direktörlerden birisi başkanı şoka uğrattı.

Fenerbahçe’nin önceliğinin forvet transferi olduğunu ve bir değil iki forvete ihtiyaçları olduğunu kabul eden o isim başka bir transfer raporu verdi.

“Bir yedek kaleci. Bir değil iki ön libero. Bir değil iki bek. Hem sağa hem de sola. Bir değil iki kanat oyuncusu. Top taşıyacak değil, skora katkı yapacak. İki tane de oyunumuza göre birbirini tamamlayacak iki forvet. Stoper acil değil…”

Ali Koç’un 4 ya da 5 transfere ihtiyaçları olduğunu söylediği ortamda istenen teknik adamın kendilerinden farklı olarak 7 transfer istemesi sıkıntıya neden oldu.

loading...