Kocamın fantezilerine artık dayanamıyorum!

Şok gazetesi yazarı Dr. Figen Ökten'e okuyuculardan gelen ilginç sorular

17 Ağustos 2019 Cumartesi 11:39 | Son Güncelleme: 17 Ağustos 2019 Cumartesi 11:55
Kocamın fantezilerine artık dayanamıyorum!

Kocamın fantezilerine artık dayanamıyorum!

SORU: 33 yaşında evli bir bayanım. Sevişirken kocamın fantezilerine dayanamıyorum ve çok yoruluyorum. Bırakmak istiyorum ama kocam bu sefer de hırçınlaşıyor, yatakta dayak atmaya kalkıyor. Eşimin cinsel gücünü nasıl azaltabilirim? Önerilerinizi bekliyorum.

CEVAP: Değerli okurum, erkekler kadınlardan daha fazla fantezi kurmaktadır. Fanteziler cinsel duyarlılığı, cinsel isteği arttırır. Partnerlerden birinin cinsel isteğinin diğerinden farklı oluşu, problem yaratabilir. Eşinle sorunları çözemiyor oluşun, durumu fiziksel şiddete kadar vardırmış. Cinsellikte iletişim son derece önemlidir. Eşinle seni yoran ve gerginlik yaratan konuları paylaşmak, birlikte çözüm yolları bulmanız sorunun çözümünü getirecektir. Çözüm yolu bulunamıyorsa profesyonel destek alınması iyi olur...

SORU: Biseksüel ve heteroseksüel ne anlama gelmektedir? Ben karşı cinse ilgi duymuyorum bu durumdan da içim çok acıyor. Hiçbir cinsel deneyimim olmadı. Bu ilgim tedavi edilebilir mi?

CEVAP: Değerli okurum, biseksüel hem kendi cinsine hem de karşı cinse ilgi duymaktır. Heteroseksüel ise yalnızca karşı cinse ilgi duymaktır. Bazı kişilerde kendi benliklerine yabancı olacak şekilde hemcinslerine karşı ilgi olabilir. Bu durumda bir psikolojik destek almak seni rahatlatacaktır.

Uzun vadede sigara içmek cinselliği nasıl etkiler?

SORU: İyi günler doktor hanım. 29 yaşındayım 10 yıldır günde 1,5-2 paket sigara içiyorum. Aralıklı olarak alkol aldığımda oluyor. Henüz bekarım ama sigara uzun vadede cinselliğimi nasıl etkiler?

CEVAP: Değerli okurum, sigara damar yapıları içinde kan dolaşımını olumsuz etkilediği için cinsel yaşam üzerinde de olumsuz etkileri vardır. Erkeklerde empotans yapabildiği bilinmektedir.

Bakamıyorum, iğreniyorum

SORU: 23 yaşında yeni evli bir bayanım. Çıplak olarak bedenime bakamıyorum ve cinsel organımdan iğreniyorum... Ne yapmalıyım?

CEVAP: Değerli okurum, bedenine ve cinsel organına bakamıyorsan ve cinsellikten zevk alamıyorsan, evlilik hayatın ilerde tehlikeye girebilir. Bu durum hem öz bakımını yeterince yapamama ve hem de cinsel uyum ve mutluluğunu engeller. İçinde bulunduğun durum geçmişteki kötü ve olumsuz bir yaşantı ya da olumsuz bilgilenmeden, psikiyatrik bir sorundan kaynaklanabilir. Yapacağın en güzel çözüm bu duruma yardımcı olabilecek bir cinsel terapiste danışmak ve tedavi olmak.

Askerde kendimi fazla tatmin eder oldum!..

SORU: Yaklaşık 2 aydır askerlik görevimi yapmaktayım. Askere geldikten sonra banyo yapamaz oldum. Arkadaşlarımdan fazlasıyla utanıyor ve çekiniyorum, fakat fazlasıyla kendimi tatmin eder oldum. Neden bu hale geldim acaba?

CEVAP: Değerli okurum, askerlik her genç için zor bir durumdur. Banyo yapmanı engelleyen durumun ne olduğunu anlamak için daha çok bilgiye ihtiyaç var, fakat kendini tatmin etmeyi artmış olman, cinsel kimlik ve tercih ile alakalı ya da önceki cinsel hayat düzenindeki değişmeye bağlı olabilir.

Cinsel deneyimleri olmuş, ne gibi tetkikler yapılmalı?

SORU: Evlilik öncesi adayların sağlık kontrolü yapması öneriliyor. 2 yıldır çıktığım erkek arkadaşımla evlenmeyi düşünüyoruz. Arkadaşımın daha önce deneyimleri olmuş. Evlilik kararımızdan önce ne gibi tetkikler yaptırmamız gerekir?

CEVAP: Değerli okurum, evlilik öncesi her durumda bir aile hekiminden yardım alınması sağlıklı olacaktır. İsteyerek hamilelik yaşamandan doğum kontrolüne, sağlıklı cinsel yaşamın başlangıcına ya da senin durumdakidaki gibi özel bir takım testlere kadar cevabı orada bulabilirsin. Daha özel durumlar için uzman doktorlar yardımcı olabilirler. Bununla birlikte ruhsal sağlık, evlilikten beklentiler, kişinin kendini tanıması süreci için ise evlilik danışmanından yardım almanı önerebilirim. Mutluluklar diliyorum.

2 yıllık evlilik hayatımda sadece 3 kez orgazm olabildim!

SORU: 23 yaşındayım. 2 yıldır evliyim. Bu süre içerisinde sadece üç kez orgazm olabildim. Eşimle her hangi bir iletişim sorunu yaşamıyorum. Bir yıllık bir flört devresinden sonra evlendik. Eşimi seviyorum cinsel doyuma ulaşamam, bende gerilimlere ve sinirliliğe neden oluyor. Orgazmı yaşayamamam ne gibi nedenlere bağlı olabilir?

CEVAP: Değerli okurum, orgazm sorunlarının ve bozukluklarının pek çok ruhsal nedenleri olabilir. Bunlar yeterince ön sevişmenin olmaması ve bunun aceleye getirilmesi, eşinin erken boşalması veya ereksiyonda sorun yaşanması olabilir. Eşe karşı yaşanan ilgi kaybı da buna neden olabilmektedir. Kişinin depresyon geçirmesi, üzüntü ve keder hali yaşaması da doyuma engel olabilir. Vaginal akıntıların olması, vaginanın geniş olması, diyabetik rahatsızlıklar, sorunlu geçirilen çocukluk, düzenli aile hayatının olmayışı da orgazma ulaşmayı zorlaştıran nedenlerden olabilir. Zaman zaman bu köşede vurgulamaya çalıştığım gibi cinsellik konusundaki bilgisizlik veya yanlış bilgilenme, cinsel aldatılmanın yaşanması doyumu zorlaştırabilir.........

Bulantı yüzünden bebeğimi aldırdım...

SORU: Hamilelik döneminde korkunç derecede mide bulantısı yaşadığım için bebeğimi aldırmak zorunda kaldım. Şimdi tekrar hamile kalmak istiyorum ancak ikinci bir hamilelikte de yine aynı şekilde bir bulantı olur mu? Önceki hamileliğimde bulantı neredeyse 24 saat geçmiyordu ve çok sıkıntı yaşadım. Aynı sıkıntıları yeniden yaşar mıyım? Teşekkür ederim.

CEVAP: Değerli okurum, hiperemeziz grawidan diye tanımladığın; sözünü ettiğin yakınmaları içeren ve gebeliğin ilk 3 ayında görülen bir durumdur. Nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte, genellikle hamileliğin ilk 3 ayında gittikçe yükselen BHC-G değerlerine bağlıdır. Senin yaşadığın en ağır tablo olup, maalesef yeni gebeliklerinde de karşılaşabileceğin bir olumsuzluktur.

Testosteron seviyesi doğal yollarla artar mı?

SORU: Testosteron seviyesini ilaç kullanmadan, doğal besinlerle artırmanın yolları var mıdır? Varsa bu konuda bilgi verir misiniz?

CEVAP: Değerli okurum, kilon yani yağ dokun çok fazla ise yağ dokusunda testosteronun östrojene yani kadınlarda yüksek oranda bulunan hormona dönüştüğünü bilmende fayda var. Aşırı olan yağ dokusunu azaltman, vücudundaki testosteron oranını en belirgin olarak artıracak uygulamadır. Bu durum özellikle göbek bölgesinde fazla miktarda yağ depolayan orta ve daha
ileri yaştaki erkeklerde klinik açıdan anlamlı olabilir.

Penisim eğri büğrü bir şey, görüntüsü çok çirkin...

SORU: Ben 18 yaşındayım. Benim psikolojimi bozan bir sorunum var, sizden bu konu hakkında yardım rica ediyorum. Benim penisimin görüntüsü çok çirkin. Eğri büğrü bir şey. Bunu düzeltmenin bir yolu var mı? Yani bunun ameliyatı var mı? Yardımcı olursanız inanın çok büyük bir iyilikte bulunmuş olursunuz...

CEVAP: Değerli okurum, peyronie Hastalığı’ adlı klinik tabloda penis eğridir. Bu hastalık bir ürolog tarafından değerlendirilmelidir. Eğer bu tür bir hastalığın yoksa ’Acaba bana mı böyle çirkin görünüyor?’ ihtimalini düşünmelisin. Dikkatli düşün...

Boşalırken meni gelirdi ama artık gelmiyor...

SORU: Merhaba ben evli olmadığım için çok uzun zamandır kendimi tatmin ediyorum. Önceleri boşalırken penisimden meni gelirdi ama son zamanlarda hiç gelmiyor. Bunun nedeni ne olabilir acaba?

CEVAP: Değerli okurum, bazen erkekler aşırı derecede geç boşalırlar, hatta hiç boşalamazlar. Bazen de orgazm oldukları halde meni gelmez. Bazı ilaçlar bu duruma yol açabilir. Bunun için bir uzman doktora başvur.

Sürekli boy abdesti almak zorunda kalıyorum

SORU: Merhaba Figen hanım. Ben 18 yaşındayım. Düzenli olarak antrenmanlara gidiyorum. Antrenmanlarda zararı olmasın diye ancak ayda bir kere kendimi tatmin ediyorum. Çünkü sürekli yaptığım zaman ayaklarım yoruluyor ve kondüsyonum düşüyor. Ama ayda bir kere yaptığım zaman da geceleri kendiliğinden boşalıyorum. Bu yüzden her sabah gusül abdesti alıyorum. Sizce ne yapmalıyım?

CEVAP: Değerli okurum, vücut mutlaka kendi dengesini koruyor, ihtiyaçlarını karşılıyor. Üretilen meninin fazlası bir şekilde mutlaka dışarıya atılır. Cinsel ilişki veya kendini tatmin yeterli olmaz ise gece uykudan boşalma gerçekleşir. Gerisi senin tercihine kalmış.

Son iki gündür meniden kan geliyor

SORU: Ben 30 yaşında ve evli bir erkeğim. Benim şimdiye kadar cinsel anlamda hiçbir şikayetim yoktu. Ancak iki gündür menide kan görüyorum. Çok endişeliyim. Bu durumun normal olup olmadığını da bilmiyorum. Acaba bu neye işaret olabilir?

CEVAP: Değerli okurum, menide kan görülmesi, erkekleri korkutmakla beraber çoğu zaman kendiliğinden geçen bir durumdur. Bazen erkek üreme organlarındaki bir enfeksiyondan ya da seminal vezikül dediğimiz bezin kistlerinde bu durum oluşabilir. Ancak eğer bu durum devam ederse bir üroloji uzmanına görünmek faydalıdır.

Kasıklarımda ağrı, göğsümde büyüme var

SORU: Adetim 6 gün gecikti. İdrar testi yapıldı. Sonuç negatif çıktı. Kasıklarımda ağrı, göğüslerimde büyüme var. Testi erken mi yaptırdım?

CEVAP: Değerli okurum, adetinin 6 gün geçmesi korunmadan yapılan bir ilişkide söz konusu ise gebelik anlamına gelebilir. Bunun dışında hormonal düzensizliğe ya da yumurtalık kistlerine bağlı olarak da adet gecikmesi olabilir. İdrar testleri her zaman doğru sonuç vermeyebilir. Kesin tanı için mutlaka kanda gebelik testi yaptırmak gerekir.

Cinsel ilişkiden zevk alamıyorum, nedendir?

SORU: 5 yıllık evli bir kadınım ama cinsel ilişkiden hiç zevk alamıyorum ve ilk geceden beri her ilişkide acı çekiyorum.

CEVAP: Değerli okurum, cinsel ilişki sırasında acı duymanın birçok nedeni olabilir. Yeterli derecede uyarılmama, vajinal kuruluk, vajinada bir enfeksiyon ya da yara durumunda kadınlar cinsel ilişkide acı duyabilirler. Öncelikle bir jinekologa başvurarak muayene ol. Eğer ilişkide acı duymana yol açan fizyolojik bir sorun yoksa sorun psikolojik demektir. Bu durumda eşinle açık bir iletişim kurmanda, ona cinsellik konusunda istek ve beklentilerini açık açık ifade etmende ve sadece o andan zevk almaya odaklanmanda fayda var.

Testis torbalarım bazen aşağıya sarkıyor...

SORU: İyi günler. Ben 20 yaşında bir erkeğim. Benim testis torbalarım bazen aşağı doğru sarkıyor. Diriliğini kaybediyor, bu da benim moralimi bozuyor. Bu konuda bana nasıl yardımcı olabilirsiniz?

CEVAP: Değerli okurum, testisleri çevreleyen skrotal deri, ısı değişikliklerine göre sarkabilir ya da büzüşebilir. Soğuk ortamlarda büzüşür, sıcak ortamlarda ise genişler. Bu nedenle sendeki durum tamamen normal gibi görünüyor. Bu konuda hiçbir şekilde endişe etme.

Kaynak: gazetesok

Dr. Figen Ökten