Kontrol hapı yerine nüfusu artırmak için şeker verdiler

Şili’de hükümetin nüfusu artırmak için doğum kontrol hapı yerine şeker hapı dağıttığı, bunun sonucunda 150 kadının plansız şekilde hamile kaldığı öne sürüldü.

08 Nisan 2021 Perşembe 23:27 | Son Güncelleme: 08 Nisan 2021 Perşembe 23:34
Kontrol hapı yerine nüfusu artırmak için şeker verdiler

Güney Amerika ülkesi Şili’de, geçen yıl 150 kadının doğum kontrol hapı kullandığı halde plansız bir şekilde hamile kalması sonucu araştırma başlatıldı. Corporacion Miles adlı bir kuruluş duruma ilişkin resmi bir soruşturma talebinde bulundu. Geçen yılın ağustos ayında 276 bin 890 paket doğum kontrol hapı geri çağrıldı. Yapılan incelemede dağıtılan ilaçların kontrasepitif değil, şeker hapı (plasebo) olduğu ortaya çıktı.

Skandal olayla ilgili Şili hükümeti ilaç firmasını, firma ise hükümeti suçladı. Şirket, haplarını aldıktan sonra planlanmamış gebeliklere ilişkin “hiçbir rapor” almadığını iddia etti ve sağlık çalışanlarının sorunu hapları dağıtmadan önce fark etmeleri gerektiği konusunda ısrar etti. Hükümet ise üreticiye “kalite sorunları” nedeniyle 92 bin dolar ceza kesti. Şili’de hamilelik tecavüz sonucu veya kadın için hayati risk olmadığı sürece kürtaj yasak.

loading...