Güneş fırtınası dünyayı vuracak!

En son 439 yıl önce meydana gelen Güneş fırtınasının yeniden yaşanacağı belirtildi. ‘Büyük yangın fırtınası’ tüm dünyanın manyetiğini etkileyerek bütün gezegende elektrik kesintisine neden olabilir.

03 Nisan 2021 Cumartesi 19:56 | Son Güncelleme: 03 Nisan 2021 Cumartesi 20:34
Güneş fırtınası dünyayı vuracak!

Bilim insanları, bu yüzyılda belki de 2025 yılında yaşanacak Güneş fırtınası hakkında uyarılarda bulundu. En son 1582 yılında meydana gelen Güneş fırtınası, dünyanın manyetosferini etkilemişti. Ancak o dönemde elektrik olmadığı için bu olay büyük bir faciaya neden olmamıştı. Ancak uzmanlar, artık elektronik bir dönemde yaşadığımız için Güneş’te meydana gelecek patlamaların dünyada büyük maddi zarara neden olacağını söyledi.

Günlerce sürebilir

Güneş’te yaşanan büyük yangınlar nedeniyle dünyanın manyetosferi etkilenecek ve belki de bütün dünyada elektrik kesintisi yaşanacak. 1989’da Kanada’da milyonlarca insan, bir Güneş fırtınasının neden olduğu 12 saatlik bir kesintide elektriksiz kalmıştı. Bu sefer çok daha büyük bir Güneş fırtınası beklendiği için günlerce elektriksiz kalabileceğimiz ve etkisinin ekonomiyi ciddi şekilde sarsacak boyutlara ulaşacağı belirtildi.

 

 

loading...