'Çift maske' fos çıktı!

Japonya’da Fugaku süper bilgisayarı, koronavirüsüne karşı çift maske takmanın koruyuculuğu büyük oranda artırdığı iddiasını çürüttü. İkinci maskenin yalnızca yüzde 4 fark yarattığı belirlendi.

05 Mart 2021 Cuma 22:32 | Son Güncelleme: 05 Mart 2021 Cuma 22:34
'Çift maske' fos çıktı!

Yeni mutasyon türleri koronavirüsün daha hızlı yayılmasına yol açarken, bu durumun önüne geçebilmek için farklı araştırmalar ve uyarılar yapılıyor. Bu önerilerden biri geçtiğimiz günlerde ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nden (CDC) gelmişti. CDC’den yapılan açıklamada, çift maske kullanmanın bulaşmayı önlemede çok daha etkili olduğu öne sürülmüştü. Japonya’da söz konusu iddiayı çürüten bir çalışma gerçekleştirildi. Riken ve Kobe Üniversitesi uzmanlarının ortak imza attığı çalışmada Fugaku süper bilgisayarı kullanıldı. Bilgisayarın yaptığı modellemede, tek ve çift maske takmanın yarattığı fark ortaya kondu.

NEFES ALIP VERMEDE ZORLUK

Uzmanlar, ağız ve burunu düzgün şekilde kapatan tek bir cerrahi maskenin partiküllerin geçişini engellemede yüzde 85 oranında etkili olduğunu aktardı. Uzmanlar cerrahi maskenin üzerine takılan sünger tipi maskelerle oluşan koruma oranının yalnızca yüzde 4 artışla yüzde 89 olduğunu vurguladı. Çift cerrahi maske takmanın ise hava akışı açısından sorun yarattığı, bu nedenle maskenin üstü ve yan taraflarında açılmaya yol açtığı belirtildi. Araştırmanın başındaki isim Makoto Tsubokura, “Çift maskede performans artışı söz konusu değil. En başarılı koruma sağlayan maskeler N95 tipi maskeler” ifadelerini kullandı.

‘KULLANANA EZİYET’

Çift maske takmanın kullanıcıya eziyetten başka bir şey olmadığı vurgulandı. Dünyanın en süper bilgisayarı Fugaku, çift maskenin işe yaramadığını rakamlarla ortaya koydu.

loading...