Almanya'da aşı yaptırmayanlara şok karar

Almanya, aşılanmamış Kişileri Kamusal Hayatın Büyük Bir Kısmından Yasaklayacak.

02 Aralık 2021 Perşembe 23:16 | Son Güncelleme: 02 Aralık 2021 Perşembe 23:18
Almanya'da aşı yaptırmayanlara şok karar

Şansölye Angela Merkel perşembe günü ülkenin bölge liderleriyle yaptığı görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, "Ülke çapında kültür ve eğlence faaliyetlerine sadece aşılanmış veya (Covid'den iyileşmiş) olanlara açık olacak" dedi ve aynı kuralın zorunlu olmayan dükkanlar için de geçerli olacağını da sözlerine ekledi.

Daha önce, belirli bölgeler, özellikle Berlin ve Bavyera tarafından benzer önlemler alınmıştı.

Yetkililer, koronavirüs için yeni bir negatif test sonucu sunmak için ek bir gereklilik getirebilir, dedi. Merkel, ayrıca aşı olmayanlar için kısıtlamaların marketler dışındaki perakende mağazalarda da uygulanacağını sözlerine ekledi.
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Federal Meclis'in Almanya'da zorunlu aşılama önerisini de değerlendireceğini ve onaylanması halinde şubat ayından itibaren uygulanacağını söyledi.

"Zorunlu aşılamayı tekrar görüştük. Genel zorunlu aşılama Federal Meclis'te görüşülmeli ve bu konuda bir karar vermeli.”

Federasyon ve eyaletler etik konseye yıl sonuna kadar bir öneri hazırlaması talimatını verdi, ardından bu Merkel, hükümet toplantısından sonra yaptığı açıklamada, onaylanması halinde genel zorunlu aşılamanın Şubat 2022'den itibaren yürürlüğe girebileceğini söyledi.

Almanya