Sudan'da yine darbe girişimi

Siyasi kaosun hakim olduğu Sudan’da Başbakan Abdullah Hamdok ve 4 bakan gözaltına alındı. Halk, darbe girişimine karşı sokaklara döküldü.

25 Ekim 2021 Pazartesi 23:31 | Son Güncelleme: 25 Ekim 2021 Pazartesi 23:32
Sudan'da yine darbe girişimi

DARBEYE DESTEĞİ REDDETTİ

SUDAN’da eski Devlet Başkanı Ömer El Beşir’in 2019’un Ağustos ayında görevden alınmasının ardından başlayan siyasi karışıklık sürüyor. Eylül ayında başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişiminin ardından dün de ordu yönetime el koymaya çalıştı. Sivil Başbakan Abdullah Hamdok ve 4 bakan, askerler tarafından gözaltına alındı. Hamdok’un darbe girişimine destek veren bir açıklama yapmayı reddetmesi üzerine evinden alınarak farklı bir yere nakledildiği kaydedildi.

HALK YOLLARI KAPATTI

SUDAN Enformasyon Bakanlığı, askerlerin Umdurman bölgesindeki radyo ve televizyon merkezini basarak çok sayıda çalışanı gözaltına aldığını açıkladı. Geçiş hükümetinin sivil liderlerinin gözaltına alınmasının ardından başkent Hartum’da orduya karşı sokağa çıkan halk protestolara başladı. Halk, lastik yakarak yolları trafiğe kapattı. Yaşanan olaylar “darbe girişimi” olarak nitelendirilirken, Hartum’da internete erişim kesildi.

AB’DEN İLK AÇIKLAMA

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “AB Sudan’daki gelişmeleri büyük bir endişeyle takip ediyor. AB, tüm tarafları ve bölgesel aktörleri geçiş sürecine destek vermeye çağırıyor” ifadelerini kullandı.

Sudan Darbe Başbakan Abdullah Hamdok Gözaltı Ab Hükümet
loading...