Omicron varyantının belirtileri ortaya çıktı!

Omicron varyantı, bilinmezleriyle dünyayı korkutuyor. Ancak yapılan yeni araştırmalarda, 3 farklı belirti tespit edildi.

03 Aralık 2021 Cuma 20:58 | Son Güncelleme: 03 Aralık 2021 Cuma 21:02
Omicron varyantının belirtileri ortaya çıktı!

Uzmanlar, geçen hafta İngiltere'de de görülmeye başlayan omicron varyantında farklı semptomlar olacağı konusunda uyarmışlardı. Yeni korona varyantı omicrona yakalananları farklı belirtilerin beklediği kesinleşti.

Şimdiye kadar İngiltere’de, 42 omicron varyantı vakası tespit edildi ve yetkililer yüksek oranda mutasyona uğramış omicronun çok daha fazla bulaşıcı olduğunu ve binlerce vakanın ortaya çıkmasının "çok muhtemel" olduğunu söyledi.

İngiltere’de Omicron'a yakalananlar ve temaslıları aşı durumunları ne olursa olsun on gün boyunca izolasyona girmek mecburiyetinde.
Ancak uzmanların bir uyarısı daha var. Belirtileri şimdilik oldukça hafif olduğu ve önceki varyantlar kadar belirgin olmayabileceğinden, omicronun tespit edilmesi çok zor olabiliyor. Koronanın inatçı öksürük, yüksek ateş ve tat ve koku kaybı gibi temel semptomları önceki varyantlarla hastalanan kişilerde görülmeye devam ediyor. Korona testi pozitif çıkan kişiler en çok baş ağrısı, burun akıntısı, boğaz ağrısı ve hapşırma semptomlarından şikâyet ediyor. Ancak omicronda durum biraz daha farklı. Şu ana kadar tespit edilen vakalarda en çok görülen baskın semptomlar şunlar:

Tükenmişlik / aşırı yorgunluk
Vücut ağrıları
Baş ağrısı

Omicron