Dayan dünya az kaldı

İngiltere’deki tecrit politikasının mimarlarından Profesör Neil Ferguson ‘eski normale’ dönüş için tarih verdi. Aşının etkisine dikkat çeken Ferguson, “Salgının büyük kısmını sonbahara kadar geride bırakacağız” dedi.

27 Temmuz 2021 Salı 19:50 | Son Güncelleme: 27 Temmuz 2021 Salı 20:11
Dayan dünya az kaldı

Dünya genelinde 4 milyondan fazla insanın hayatına mal olan virüs eski normallerimizi geride bırakmamıza neden oldu. Virüse karşı pek çok aşı geliştirildi. Bilim insanları ilaç için de pek çok çalışma yürütüyor. Dünya genelinde 4 milyar doza yakın aşı yapılırken bu durum sayesinde tünelin ucundaki ışığı görmeye başladık. Peki pandemi ne zaman bitecek? Herkesin aklındaki bu soruya İngiltere’den yanıt geldi. İngiliz Mirror gazetesinde yer alan habere göre, koronavirüs pandemisinin büyük bir kısmını eylül ayı sonuna kadar arkamızda bırakacağız. Tecrit fikrinin en büyük savucularından olduğu için ülkede ‘tecrit mimarı’ olarak anılan Profesör Neil Ferguson, aşının etkisine dikkat çekti ve ‘Salgının büyük kısmını sonbahara kadar geride bırakacağız” diye konuştu.

TÜRKİYE AŞILAMADA 9'UNCU SIRADA

İlk karantinada kilit rol oynayan Imperial College’da görevli olan bilim insanı, bu dönemde vakalarda bir artış olabileceğini, ancak ölen ya da ciddi şekilde hastalanan insan sayısının azaldığını belirtti. Ülkede yayınlanan ‘Today’ isimli programda konuşan Profesör Ferguson, “Aşıların etkisi hastaneye yatış ve ölüm riskini azaltmada çok büyük oldu. Eylül veya ekim sonunda pandeminin büyük bir kısmını arkamızda bırakacağımıza eminim. Bu durum, aşılamadaki hız ile doğru orantılı olacak” ifadelerini kullandı. Öte yandan dünya genelinde 3 milyar 880 milyon dozdan fazla Kovid-19 aşısı yapılırken Çin 1 milyar 550 milyon dozla en fazla aşı yapılan ülke oldu. Türkiye’de ise bugüne kadar 67 milyon 56 bin 415 doz aşı yapıldı. Türkiye, toplam aşı sayısı bakımından dünyada 9. sırada.

‘VİRÜSÜN SONU GELDİ’

Profesör Neil Ferguson, aşılamanın virüsün sonunu hazırladığını belirterek, yakında kurtuluşa ereceğimizi söyledi. Dünya genelinde koronovirüs vaka sayısı 194 milyon 967 bini aşarken, 4 milyon 178 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Koronavirüs
loading...