''40 milyonda maske iner''

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, “1 Haziran’dan sonra daha fazla normalleşme olabilir. 40 milyon doz aşı olabilirsek, açık alanda, az kişinin bulunduğu ortamlarda maskeleri çıkarabiliriz” dedi. Aşı sayısı şu an 26 milyon doz civarında.

17 Mayıs 2021 Pazartesi 23:21 | Son Güncelleme: 17 Mayıs 2021 Pazartesi 23:22
''40 milyonda maske iner''

TÜRKİYE dünden itibaren kademeli normalleşmeye geçerken, Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan tam kapanma sürecine ve bundan sonrasına ilişkin açıklamalar yaptı. Vaka sayılarında 5 katlık bir düşüşün söz konusu olduğunu belirten Prof. Dr. İlhan, “Böyle gidersek 1 Haziran’dan sonra daha fazla normalleşme olabilir. Aşı olma yönünde irade gösterilse daha da iyiye gidecektir” dedi. TRT Haber’e konuşan Prof. Dr. İlhan, işi sıkı tutmamız halinde yazı iyi geçirebileceğimizi vurgularken, şu açıklamayı yaptı:

‘AŞI ÇOK İŞE YARIYOR’

“ALINAN önlemlere baktığımızda, toplumda insanların kalabalık ortamlardan korunmasına yönelik olduğunu söyleyebiliriz. 65 yaş üstündeki büyüklerimizin ve gençlerimizin evde kalmaları yönündeki kısıtlama kaldırıldı. Kamuda esnek mesainin devam etmesi büyük bir yoğunluğu engelleyecektir. 1 Ocak-1 Nisan arası 65 yaş üstü bireylerin virüse yakalanmaları yarı yarıya azaldı. Aşılamayla bu sayıyı yüzde 70’lere kadar çıkarabiliriz. Diğer aşı grubundakilerde ise 1 Ocak-1 Nisan arasındaki sürede vakalar yüzde 400 azaldı.

‘SIRASI GELEN OLSUN’

DEMEK ki aşı gerçekten etkili. Sırası gelenlerin aşısını olması bize büyük avantaj sağlar. 40 milyon doz aşı olabilirsek, maske konusunda gevşemeler görebiliriz. Kalabalık iş yerleri, pazar, market gibi alanlarda maskemizi takmamız lazım. 40 milyon aşı hedefine ulaştığımızda, açık alanda, az kişinin bulunduğu ortamlarda maskeleri çıkarabiliriz. Güz döneminde okullarımızın tamamen açıldığı, daha normale döndüğümüz, sosyalleşmenin belli kurallarla devam ettiği iyi bir zaman dönemine ilerleyebiliriz.”

Maske
loading...