Sınav ücreti bel büküyor!

Salgın ile birlikte ekonomik anlamda zorlanan vatandaş, en azından bu yıl sınav ücretlerinin alınmaması veya sembolik bir rakama çekilmesini talep etti...

10 Nisan 2021 Cumartesi 20:09 | Son Güncelleme: 10 Nisan 2021 Cumartesi 20:12
Sınav ücreti bel büküyor!

Üniversiteye giriş başta olmak üzere yapılan sınavlardan alının ücretler, pandemi ile birlikte iyice derinleşen ekonomik kriz nedeniyle işini kaybeden ve geliri azalan aileleri zor durumda bırakıyor... Sınav ücretleri tam anlamıyla cep yakıyor. Bu yıl üniversite sınavında (YKS), TYT, AYT ve YDT oturumlarının hepsine girmek isteyen adayların sınav ücreti olarak 270 TL yatırması gerekiyor. Lisansüstü eğitim sınavı için de 145 TL ödeniyor.

Dil sınavı zirvede

Yabancı dil sınavları pahalılıkta zirvede yer alıyor. TOEFL için 185 dolar (1.510 TL), IELTS için ise 1.400 TL ödeniyor. Hatta ne kendisi ne de ailesi para bulamayan bazı öğrenciler sınavlara giremiyor ve hayallerini ertelemek zorunda kalıyor. Geçen yıl 80 TL olan KPSS sınav ücreti için bu yıl henüz ücret açıklanmadı. Vatandaşlar, en azından bu yıl sınav ücretlerinin alınmaması veya sembolik bir rakama çekilmesini istiyorlar.

loading...