Küçük esnafa vergi yok

Vergi muafiyeti kanunu TBMM'de kabul edildi. Yasaya göre yıllık cirosu 240 bin liranın altında olan 835 bin esnaf vergiden muaf olacak. Çiftçiye de 5 milyar liralık iade ödemesi gerçekleşecek. Karar üreticileri sevindirdi...

15 Ekim 2021 Cuma 16:55 | Son Güncelleme: 15 Ekim 2021 Cuma 17:01
Küçük esnafa vergi yok

BEKLENEN haber sonunda geldi... 65 maddelik Vergi Usul Kanunu’nda değişiklik öngören teklif, cuma günü Meclis Genel Kurulu’ndan geçerek yasalaştı. Buna göre; yıllık cirosu 240 bin liranın altında olan mükellefler, Gelir Vergisi’nden muaf olacak. Bu durumda bulunan ve pandemi nedeniyle uzun süre dükkanlarını açamayan ya da işlerinde sıkıntıya düşen 850 bin küçük esnaf var. İşte kanunun detayları: 

*Tarım sektörü ve çiftçilerin güçlendirilmesi için kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapı- lan destekleme ödemeleri Gelir Vergisi’nden istisna tutulacak, bu ödemelerden herhangi bir vergi kesintisi yapılmayacak. Ayrıca çiftçilere ilave ödemede bulunulacak.

*Son 5 yılda desteklerden kesilen vergiler, faiziyle birlikte iade edilecek. Çiftçilere ödenen desteklerden kesilen stopaj vergisinin 5 yıl geriye dönük iadesine ilişkin düzenleme kapsamında, Çiftçi Kayıt Sistemi’nde (ÇKS) kayıtlı 2 milyon kişiye, faiziyle birlikte yaklaşık 5 milyar lira ödeme yapılması bekleniyor. Çiftçiler artık beyanname vermeden kaynaktan kesinti yapılarak vergilerini ödeyecek.

*Akıllı telefon veya tablet gibi mobil cihazlar için uygulama geliştirenlerin elektronik uygulama paylaşım ve satış platformları üzerinden elde ettikleri kazançlar Gelir Vergisi'nden istisna tutulacak

*İnternet yoluyla para kazananlar sosyal medya üzerinden aldıkları reklamların vergisini ödemek için bankada hesap açacak. Gelirler bankaya yatacak. Tutara göre gelirlerden yüzde 15-40 arasında otomatik kesinti yapılacak.

*Fiziki ortamdan bağımsız olarak elektronik ortamda vergi dairesi kurulabilecek.

*1 Ocak 2022'de yürürlüğe gir- mesi öngörülen Konaklama Vergisi'nin yürürlük tarihi 1 Ocak 2023'e ertelenecek.

loading...