İşte 13 milyon emeklinin beklediği zamlı ikramiye

Emekliler, 3 yıldır 1000 lira olan ikramiyelerini mayısta zamlı alacak. Ancak oran belli değil. Asgari ücrete göre yapılan hesap, zamlı ikramiyenin en az 1763 lira olması gerektiğini ortaya koyuyor.

19 Nisan 2021 Pazartesi 20:50 | Son Güncelleme: 19 Nisan 2021 Pazartesi 20:54
İşte 13 milyon emeklinin beklediği zamlı ikramiye

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 yıldır zam yapılmayan emekli bayram ikramiyelerine enflasyon oranında artış yapılacağını duyurdu. Ancak bu zam 3 yıllık mı yoksa 1 yıllık enflasyona göre mi olacak anlaşılamadı. DİSK-AR’ın “Emeklilerin bayram ikramiyesi nasıl eridi?” başlıklı raporu, bir anlamda emeklinin zam beklentisini de ortaya koydu. Rapora göre; yılda iki kez verilen emekli bayram ikramiyeleri asgari ücrete göre 763 TL, gıda enflasyonuna göre 677 TL, ortalama enflasyona göre ise 556 TL eridi.

AY BAŞINDA HESAPLARDA

Yapılan açıklamada, emekli bayram ikramiyelerinin son 3 yıldaki asgari ücret artışına paralel olarak artması gerektiği savunuldu. Bu hesaba göre, zamlı ikramiye en az 1763 lira olması gerekiyor. 13.3 milyon emeklinin beklentisi minimum bu para. Emekliler, “Bu maaşlarla zaten geçinmemiz imkansız. Bari bayramlarda yüzümüz bir nebze de olsa gülsün” diyorlar. Gözler şimdi hükümetin vereceği karara çevrildi. Zamlı emekli ikramiyelerinin ilki mayıs ayı başında hesaplara yatacak.

Emekli Maaşı Zam
loading...