Ev alanlar dikkat! Depozitonuz yanabilir!

Ev alma hayali olan ve para biriktiren bir aile, 'tuhaf' sözleşme detayı nedeniyle hayalindeki evi satın aldıktan sonra, 3 milyon TL’si rehin kaldı!

02 Aralık 2021 Perşembe 22:52 | Son Güncelleme: 02 Aralık 2021 Perşembe 22:56
Ev alanlar dikkat! Depozitonuz yanabilir!

Sam Gayed ve eşi Nardine, Avustralya'ya taşındı ve hayallerindeki mülkü satın almayı umuyorlardı. Ancak yasal bir boşluk nedeniyle birikimlerini kaybettiler. Bir aile, hayallerindeki evi satın aldıktan sonra 3 milyon TL’lik hayat birikimlerini kaybetti. Birçok insan hayallerindeki mülkü satın alabilmek için yıllarca para biriktirir. Bununla birlikte, üç küçük çocuğu olan bir aile, bir satıcının ev depozitosunu yasal bir boşlukta tutması nedeniyle 3 milyon TL kaybetti.

42 yaşındaki Sam Gayed ve 37 yaşındaki eşi Nardine, 'büyük hayallerle' Avustralya'ya taşındı.

Hepsi 12 yaşın altındaki çocuklarının eğitimi için 2019'da Bendigo'dan Melbourne'e taşınmak istiyorlardı.

Çift, Mısır'dan geldiklerinden bu yana 10 yıl boyunca depozito paralarını biriktirdi ve ailelerini büyütebilecekleri mükemmel evi buldular. 26 milyon TL’ye, dört yatak odalı, dört banyolu bir ev. Sam Gayed ve eşi Nardine, aileleri için ideal bir ev almanın 'büyük hayalleri' ile Avustralya'ya taşındı. 3 milyon TL depozito ödeyerek evi güvence altına aldılar ve anlaşmanın çöktüğü Aralık 2019'da mülke yerleşmeye hazırlanıyorlardı.

Satıcılar, 'finansmana tabi' maddesi olarak adlandırılan, standart bir ev satış sözleşmesinin genellikle içereceği sözleşmeden bir bölümü kaldırmışlardı. Bu madde, alıcının banka kredisinin onaylanmaması durumunda sözleşmenin iptal edilmesini ve depozitonun iade edilmesini sağlar.