Esnaf iflas bayrağı çekti

Koronavirüs kısıtlamaları, özellikle yeme-içme sektöründeki esnafı fena vurdu. 2021’in sadece ilk 2 ayında bin 561 esnaf iflas etti. Ayakta kalmak için direnen esnaf ise kısıtlamaların kalkmasını 4 gözle bekliyor.

05 Nisan 2021 Pazartesi 19:43 | Son Güncelleme: 05 Nisan 2021 Pazartesi 19:48
Esnaf iflas bayrağı çekti

Pandemi dolayısıyla yeme-içme sektörüne getirilen kısıtlamalar nedeniyle, esnafın hali perperişan. Ticaret sicil gazetesi verilerine göre, lokanta ve seyyar yemek faaliyeti hizmetleri ile belirli bir mala tahsis edilmemiş mağazalarda gıda, içecek veya tütün ağırlıklı perakende ticareti yapan 495 iş yeri bu yılın ocak ayında, bin 66 iş yeri ise şubat ayında kapandı. 2 ayda toplam bin 561 esnaf iflas etmiş oldu. Benzer durumdaki birçok esnaf ise kepenkleri kapatmamak için kendilerine bir çözüm bulunmasını istiyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan CHP’li Veli Ağbaba, “Ramazan’da kısıtlamalara tekrar maruz kalan esnaflarımıza yeteri kadar destek verilmemesi durumunda, hem iflaslar önümüzdeki aylarda daha da artacak hem de iflaslardan kaynaklı olarak işsizlik daha korkunç boyutlara ulaşacaktır” ifadelerini kullandı. Lokanta ve restoranların faaliyetleri tekrar kısıtlanırken, torba yasa ile bu sektörde çalışan 1 milyona yakın işçiyi günlük 50 lira, aylık 1500 liralık yarım verileceği açıklanmıştı.

Pide dükkanı sahibi bir esnaf belirsizlikten dert yanarak, “Yeri geliyor elamanların parasını dahi çıkaramıyorsun, çıkmıyor” dedi. Esnaf, 4 elamanından 2’sini izne gönderdiğini vurgulayarak, “Çıkmıyor, ben kazanamayınca ne verebilirim” diye ekledi.

Esnaf İflas
loading...