En pahalı elektriği esnaf tüketiyor

Esnaf ve KOBİ’ler, kilovatsaat başına ödedikleri 1.05 TL ile en pahalı elektrik tüketen abone grubu oldu.

06 Nisan 2021 Salı 19:52 | Son Güncelleme: 06 Nisan 2021 Salı 20:10
En pahalı elektriği esnaf tüketiyor

Açıklanan son elektrik tarifelerine göre, kilovatsaat başına en fazla ücreti esnaf ödüyor. TÜİK ve EPDK’nın hesaplamalarına göre ticarethanelerin ödediği kilovatsaat ücreti 1.05 TL olurken, meskenlerde bu rakam 0.79 TL, sanayide ise 0.88 TL oldu. Böylece ekonomik krizle mücadele eden esnaf ve KOBİ’ler, en pahalı elektrik tüketen abone grubunda.

Sayaç sayılarına göre, Türkiye’de mesken abonelerinin sayısı 37.8 milyon olurken, onu 7.1 milyon adetle ticarethaneler takip ediyor. Sanayi abonelerinin sayısı 80 bin olurken, 686 bin tarımsal sulama ve 336 bin aydınlatma abonesi bulunuyor. Sanayiciler en az abone grubu olmalarına karşın, Türkiye’de tüketilen elektriğin yüzde 40’ını sanayi tesisleri kullanıyor.

Enerji piyasasını analiz eden Encazip.com’un Kurucusu Çağada Kırım, sanayicinin serbest piyasada pazarlık usulü ile uygun fiyata elektrik satın aldığını ancak milyonlarca esnafın böyle bir şansının bulunmadığını söyledi. Bazı sanayi tesislerinin tek başlarına binlerce kişilik yerleşim yeri kadar elektrik tükettiğini anlatan Kırım, sanayicilerin bu avantajı kullanarak düşük fiyatlı elektrik aldıklarını ifade etti.

Esnaf Elektrik
loading...