Ekonomide kötü gidişin sebebi ne?

OECD, enflasyonun ekonomi için ana risk olduğunu söylüyor. Reuters haber ajansına göre, OECD çarşamba günü yaptığı açıklamada, iyimser bir küresel ekonomik görünüme yönelik ana riskin, mevcut enflasyon artışının daha uzun sürmesi ve şu anda beklenenden daha fazla artması olduğunu söyledi.

01 Aralık 2021 Çarşamba 19:21 | Son Güncelleme: 01 Aralık 2021 Çarşamba 19:24
Ekonomide kötü gidişin sebebi ne?

Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Örgütü, son yayınladığı ekonomi raporunda, küresel büyümenin 2022'de %4,5'e ve 2023'te %3,2'ye düşmeden önce bu yıl %5,6'ya ulaşacağını belirtti. Bu, 2021 için önceki %5,7 tahmininden çok az değişirken, 2022 için tahmin değişmedi. OECD şimdiye kadar 2023 için tahmin üretmedi.
Küresel ekonomi güçlü bir şekilde toparlanırken şirketler, müşteri talebindeki, Pandemi sonrası bir geri dönüşü karşılamakta zorlanıyor ve küresel tedarik zincirlerinde darboğazlar ortaya çıktıkça enflasyonun dünya çapında yükselmesine neden oluyor.

Politikacıların çoğu gibi, OECD de yükselişin geçici olması ve talep ve üretim normale döndükçe azalması beklendiğini söyledi.

OECD, "Ancak asıl risk, enflasyonun yukarı yönde sürpriz yapmaya devam etmesi ve büyük merkez bankalarını para politikasını öngörülenden daha erken ve daha büyük ölçüde sıkılaştırmaya zorlaması" dedi. Paris merkezli kuruluş, bu riskin gerçekleşmemesi koşuluyla, bir bütün olarak OECD'deki enflasyonun muhtemelen yaklaşık %5 ile zirveye yakın olduğunu ve 2023 yılına kadar kademeli olarak yaklaşık %3'e geri çekileceğini söyledi.
OECD, bu çerçevede, merkez bankalarının şu anda yapabileceği en iyi şeyin arz gerilimlerinin azalmasını beklemek ve gerekirse harekete geçeceklerinin sinyalini vermek olduğunu söyledi.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell salı günü yaptığı açıklamada, ABD merkez bankasının güçlü bir ekonomi ve enflasyonda bir artışın gelecek yılın ortasına kadar devam edeceği beklentileri karşısında büyük ölçekli tahvil alımlarını daha hızlı azaltmayı düşünmesi gerektiğini söyledi.

Ekonomi Enflasyon