Çifte tehdit yoksulluğu!

Türkiye sefalet endeksinde 40 ülke arasında dördüncü sıraya yerleşti. İşsizliğin büyük tehdit olduğunu ortaya koyan endekse göre, Türk halkı çifte tehdit ile yoksullaşıyor.

11 Nisan 2021 Pazar 19:18 | Son Güncelleme: 11 Nisan 2021 Pazar 19:21
Çifte tehdit yoksulluğu!

Küresel koronavirüs salgınıyla birlikte binlerce iş yerinin faaliyetlerini durdurması sonrasında artan işsizlik tüm ülkelerin kanayan yarısı. Ancak Türkiye’de halkın ana gündemi sadece işsizlik değil, hayat pahalılığı da geçim derdini iyiden iyiye zorlaştırıyor. Sefalet endeksi de artan sefaleti gözler önüne seriyor. İşsizliğin yükselmesiyle geliri olmayanların sayısı artarken, enflasyonun yükselmesi de yaşamın pahalandığını gösteriyor.

40 ülke incelendi

EAST Capital Gelişmekte Olan ve Öncü Piyasalar Yatırım Danışmanı Emre Akçakmak, 40 ülkenin sefalet endeksindeki yerini hesapladı. En son açıklanan işsizlik ve enflasyon verilerinin toplamıyla oluşturulan endekste Türkiye 29.3 puan ile Arjantin (51.7), Nijerya (50.6) ve Güney Afrika’nın (35.4) ardından dördüncü sıraya yerleşti. Endeks çoğu ülke için işsizliğin artan fiyatlara göre daha büyük bir tehdit oluşturduğunu da ortaya koydu.

Bahreyn en düşük

Bahreyn, eksi yüzde 3 enflasyon ve yüzde 4.1 işsizlik oranı ile sefalet endeksinde puanı en düşük ülke olurken, Tayland’da enflasyon eksi yüzde 0.1, işsizlik ise yüzde 1.9 oranında seyrediyor.

loading...