Bireysel Emeklilik'te yeni model

BES hesabında biriken parayı, acil ihtiyaç halinde bir kısmını kullanma imkanı olacak. SEDDK Başkanı Türker Gürsoy, bu imkanın konut edinme, evlilik, eğitim, iş kurma ve bedelli askerlik için tanınacağını söyledi.

25 Ekim 2021 Pazartesi 19:40 | Son Güncelleme: 25 Ekim 2021 Pazartesi 19:41
Bireysel Emeklilik'te yeni model

ÇIKMADAN KULLANMA

BİREYSEL Emeklilik Sistemi’nde (BES) biriken parayı, sistemden çıkmadan kullanma imkanı geliyor... Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Türker Gürsoy, katılımcıların birikiminin tamamını alarak sistemden ayrılması yerine ihtiyaç halinde birikiminin bir kısmına erişebilme imkanı tanınmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü ifade etti. Gürsoy, bu imkanın konut edinme, evlilik, eğitim, iş kurma ve bedelli askerlik için tanınacağını söyledi.

HAKLAR KAYBOLUYOR

MEVCUT sistemde biriken para çekildiğinde ise birtakım haklar kayboluyor. Kısmi çekme hakkı tanınmasıyla birlikte devlet katkısı ve emeklilik hakkı korunacak. Yeni uygulama tasarrufa erken yaşta başlanmasını da teşvik edecek. SEDDK Başkanı Türker Gürsoy, BES ve sigorta ürünlerinin paket halinde sunumu, yaygınlaşması ve vatandaşların cazip şartlar altında bir bütün olarak ihtiyaçlarına yanıt verebilmeyi amaçladıklarını kaydetti.

KAMU BANKALARINDAN FAİZ İNDİRİMİ

TÜRKİYE Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini 2 puan indirimle yüzde 16’ya çekmesinin ardından, kamu bankaları faiz indirimlerini yansıtmaya başladı. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank, kredi faiz oranlarında ürün ve vade yapısına göre 200 baz puana kadar değişen oranlarda indirime gitti. Kamu bankaları ihtiyaç ve taşıt kredi faizlerine dokunmazken; konut kredileri faiz oranlarında 1 milyon TL altı tutarlarda yüzde 1.29; 1 milyon TL üzerindeki tutarlarda ise yüzde 1.34 faiz oranları uygulanmaya başlamaya karar verdi. Yapılan açıklamada, “Bankalarımız, ülkemiz ekonomisinin ve istihdamının güçlendirilmesine katkı sağlamaya, müşterilerimizin ve firmalarımızın yanında olmaya devam edecektir” denildi.

Bireysel Emeklilik Bes Para Seddk Emekli Bedelli Askerlik Faiz İndirim Banka Türkiye Tcmb Politika Tl
loading...