ABD’de cari açık 2019 yılında 1 trilyon doları aştı

Tüm bütçe kontrollerine rağmen, ABD’de cari açık 2019'da 1 trilyon dolar’ı aştı oldu.

17 Ocak 2020 Cuma 10:43 | Son Güncelleme: 17 Ocak 2020 Cuma 10:44
ABD’de cari açık 2019   yılında 1 trilyon doları aştı

Federal hükümet geçen yılın Ekim-Aralık döneminde rekor miktarda harcama yapınca ABD Hazine Bakanlığı, 2019 için cari açığı 1.1 trilyon dolar olarak açıkladı.

Bu açık 2012 yılında beri ilk kez oluştu. İstatistikler Ekim-Aralık 2019 dönemi için ABD bütçe açığının 2018’in aynı dönemine göre yüzde 11,8 daha yüksek olduğunu gösteriyor. Her ne kadar hükümet harcamaları ve gelirleri geçen yılın ilk üç aylık mali döneminde rekor kırmış olsa da, harcamalar vergi tahsilatlarından daha hızlı arttı ve hükümet açığını artırdı.

İstatistikler ayrıca yüzde 21 oranında tek bir kurumlar vergisi oranı oluşturulması rağmen Başkan  Trump’ın 2017’de söz verdiği gibi vergi indirimleri yürürlüğe girmeden önce vergi gelirlerinin Kongre Bütçe Ofisi'nin (CBO) tahmin ettiğinden yüz milyarlarca dolar altında kaldı. CBO ayrıca yıllık bütçe açığının önümüzdeki on yıl boyunca 1 trilyon dolar’ın üzerinde kalacağını öngördü.

New York Times'a göre, 2012 yılından bu yana yıllık hükümet açığı 1 trilyon doları aştı.

2008 mali krizinin ardından vergi indirimleri ve artan federal harcamalar nedeniyle açık arttı.

Trump Ağustos ayında iki yıl içim 2.7 trilyon dolarlık bütçe anlaşması.imzaladı. Anlaşma uyarınca harcama seviyeleri, 2011 Bütçe Kontrol Yasası'nda belirtilen oranlardan daha yüksek. Federal Bütçe Komitesine göre, önümüzdeki on yıl içinde ulusal borca tahmini 1,7 trilyon dolar eklenecek.

Başkanlık kampanyası döneminde Trump, vergi ve harcama kesintileri sayesinde gelecekteki açıkları önleyebileceğini iddia etmişti.

New York Times ayrıca, Trump yönetimi altında oluşan yüksek bütçe açığının ve ABD'nin mevcut yönetim altındaki ekonomik büyümesinin mali teşvik ten kaynaklandığını bildirdi. Bu da devlet harcamalarının artırılması ya da vergilerin düşürülmesi anlamına gelir.

Kaynak: gazetesok.com

ABD cari açık