Canım çok yandığı için bağırıyorum!

Şok gazetesi yazarı Dr. Figen Ökten'e okuyuculardan gelen ilginç sorular

16 Ağustos 2019 Cuma 09:59 | Son Güncelleme: 16 Ağustos 2019 Cuma 10:05
Canım çok yandığı için bağırıyorum!

Psikolojimi çok bozdu!

SORU: Merhaba, sayfanız çok bilgilendirici. Benim penisimde hem sola hem de yukarıya eğrilik var. Penil doppler çekimi yapıldı ama peyroni nodülü bulunamadı. Bu durum cinsel ilişkiye girmemi engeller mi? Psikolojim çok kötü. Bana en kısa zamanda cevap verebilirseniz, çok memnun olurum.

CEVAP: Değerli okurum, penil eğrilik durumlarında, cerrahi bir müdahale kararı temel olarak kişinin penisteki eğrilik derecesine göre verilir. Eğrilik eğer cinsel ilişki kurmana engel olacak derecede ise operasyon ile düzeltmek gerekir. Bu karar için de önce muayene olman gerekir.

Yeni evliyim ama seksten çok korkuyorum...

SORU: Kolay gelsin Figen Hanım. Ben yeni evliyim ve cinsel birliktelikten korkuyorum. Ne yapmam gerekiyor?

CEVAP: Değerli okurum, cinselliğe ilişkin yanlış bildiklerini, inanışlarını değiştirirsen korkularının yersiz olduğunu görüceksindir.

Sonradan çok ağrı oluyor!

SORU: Orgazm olduktan 1-2 dakika sonra anüsümde şiddetli bir ağrı oluyor. Aynı ağrı dışkıladıktan sonra da oluyor ve 2-3 dakika devam ediyor. Başka bir anormalliğim yok. Neden böyle oluyor? Ne önerirsiniz?

CEVAP: Değerli okurum, boşalma ve orgazm sırasında ağrı, dışkılama sonrası ağrı ve penisden sıvı gelmesi gibi yakınmalar erkek üreme sisteminde bir enfeksiyonu düşündürür. Özellikle de prostat enfeksiyonu ilk sırada düşünülür. Bu açıdan üroloji uzmanına muayene olarak gerekli araştırmaları yaptırmanı öneririm.

Eğer hamile kalırsam neye dikkat etmeliyim?

SORU: Figen hanım, ben yumurtlama tedavisi görüyorum. Gebelik oluştuğunda nelere dikkat etmek gerekir? Bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

CEVAP: Değerli okurum, yumurtlama tedavisi ve aşılama yoluyla sağlanan gebeliklerin özellikle 3-4 ayda daha sıkı takibi gerekir. Bu tür tedavilerde çoğul gebelik olasılığı da yüksektir. Ayrıca gebeliği kolaylaştıran bu tür tedavilerde düşük olasılığının da arttığı bilinmektedir. Bu nedenle gerek muayene ve ultrason gerekse hormon ve diğer ilaçlarla gebelik takviyesi uygulanmalıdır.

Kanama olması için ne yapmalıyım?

SORU: İlk ilişki sırasında, kanamanın olması hangi şarta bağlıdır? Yani birleşme olduktan sonra geri çekilip beklemek mi gerekir ya da ilişki devam ederken kanama kendiliğinden olur mu? Şimdiden çok teşekkür ederim.

CEVAP: Değerli okurum, kızlık zarının yapısına bağlı olarak ilk ilişkide olan kanama değişiklik gösterir. Bazılarında çok olabildiği gibi bazılarında hiç olmayabilir. Eğer kanama oldu ise 4-5 gün ilişkiye girmeden yara yerinin iyileşmesi beklenmelidir.

Canım çok yandığı için bağırıyorum!

SORU: Merhaba, ben 7 aylık evliyim ve eşimle ilişki sırasında hala kendimi kasıyorum, ondan dolayı da canım yanıyor ve bağırıyorum. O da bundan çok rahatsız oluyor. Biz ilk gecede de çok zorlanmıştık, çok fazla kanamam olmuştu. Acaba onun bir etkisi olabilir mi? İyi çalışmalar.

CEVAP: Değerli okurum, bu problem için bir evlilik uzmanı psikologa başvurmanızı tavsiye ediyorum. Vajinismus olabilir.

SORU: İyi günler sevgili hocam, ben 20 yaşında bir gencim. Cinsel ilişkide penisim 10 saniye sonra sertliğini yitiriyor. Bu durum psikolojik mi yoksa üroloji uzmanına mı gitmeliyim?

Cevap: Değerli okurum, sorunun büyük olasılıkla psikolojik, ancak nadir de olsa bazı rahatsızlıklara bağlı olabilir. Öncelikle bir üroloji uzmanına muayene olman gerekli. Bu şekilde durum aydınlığa kavuşur ve problemin çözülür merak etme.

İki aydır, gecede 5-6 kez tuvalete gidiyorum!

SORU: Doktor hanım, benim sorunum gecede 5-6 kez tuvalete çıkıyorum. 50 yaşındayım. Çok su içmiyorum. Acaba bu kadar çok tuvalete çıkmak ne anlama geliyor. Özellikle iki aydır böyle.

Cevap: Değerli okurum, seninyaşında gece idrara kalkma ilk planda prostat ile ilgili rahatsızlıkları düşündürür. Zaten her erkek 50 yaşına geldiğinde hiçbir rahatsızlığı olmasa bile prostat kontrolü yaptırmalıdır. Prostat büyümesi yönünden değerlendirilmek üzere bir Üroloji uzmanına başvur.

Antibiyotikler libidomu azalttı bebeğim olmayacak mı?

SORU: 2.5 yıllık evliyim. Daha önceden uzun süre mide ilacı ve dönem dönem antibiyotik kullandım. Belki buna bağlı olarak libido azalması oldu. Libido artışı için ne önerirsiniz? Acaba çocuk sahibi olabilir miyim?

CEVAP : Değerli okurum, libidon düşük olsa bile ereksiyonun normal ise ve cinsel ilişkiye girebiliyorsan doğal yollarla çocuğun olabilir. Ayrıca sperm analiziniz de normal, eşinin bir kadın-doğum uzmanına muayene olması gerekir.

Prezervatifin kaçırma riski var mı?

SORU: Kolay gelsin doktor hanım. Boşalmadan sonraki küçülmeden ikinciüçüncü sertleşmeye kadar prezervatifin sıvı kaçırma riski var mıdır? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

CEVAP : Değerli okurum, prezervatifler tek kullanımlıktır, boşalma olduktan sonra meni prezervatif içinde birikeceğinden aynı prezervatif ile tekrar ilişkiye girmek uygun değildir. Hijyenik açıdan ve korunma yönünden her ilişkide prezervatifi değiştir.

Tampon kullanmak zararlı mı?

SORU: Ben adet dönemlerimde tampon kullanıyorum. Acaba bunun bana bir zararı var mıdır? İleride çocuk sahibi olmamı engeller mi?

CEVAP : Değerli okurum, adet döneminde vaginal tampon kullanmanın herhangi bir zararı yoktur. Ancak tamponun en azından hergün değiştirilmesi gerekir. Aksi taktirde enfeksiyonlara neden olabilir. Bu da yol açacağı yapışıklıklarla çocuk sahibi olmanı engelleyebileceği gibi hayati tehlike yaratabilir.

Menim su gibi geliyor!

SORU: 60 yaşındayım. 8 ay önce açık prostat ameliyatı oldum. Sağlık durumum iyi ama sertleşme olmuyor ve temas sırasında menim su gibi geliyor. Doktora normal dedi. Acaba penisim yine sertleşecek mi, menim normale dönecek mi?

Cevap: Değerli okurum, prostat operasyonları sonrası meninin gelmemesi (kuru boşalma) % 60-80 oranında görülebilmektedir, bunun kişiye zararı yoktur. Sertleşme problemi görülme olasılığı ise % 1-3 arasındadır, ancak bunun çözümü ilaç tedavisi ile mümkündür. Hekimine durumu anlatarak bu tedaviyi talep etmeni tavsiye ederim.

 

Kaynak: gazetesok.com

Dr. Figen Ökten