Giuliani: Trump bana Biden ve oğlunu soruşturma yetkisi verdi

Donald Trump’ın kişisel avukatı ve eski New York Belediye Başkanı Rudy Giuliani, görevden alma soruşturması tartışmaları arasında ABD Başkanı’nın kendisine diğer ülkelerden Joe Biden ve oğlu Hunter Biden'i soruşturmasına yardım etmelerini istemek konusunda her hakkı verdiğini açıkladı.

07 Ekim 2019 Pazartesi 15:05 | Son Güncelleme: 07 Ekim 2019 Pazartesi 15:06
Giuliani: Trump bana Biden ve oğlunu soruşturma yetkisi verdi

Fox News TV kanalından yayımlanan “Media Buzz” programına katılan Giuliani, ABD Başkanı’nın kendisine diğer ülkelerden bir ceza soruşturmasında yardım etmelerini isteme hakkını verdiğini söylerken, bu soruşturmanın siyasi bir rakiple ilgili içereceği duruma uygun olup olmadığı sorusuna, “önemli değil” cevabını verdi. Ardından da, “siyasi bir rakibin cinayet işlediğini varsayalım… ne yapacağız? O politik bir rakip! Yani onu dokunmayacak mıyız?” kontrasını yaptı.

Trump’ın avukatı, Biden soruşturmasına, eski başkan yardımcısının Beyaz Saray’a aday olduğunu duyurmadan önce Kasım 2018’de başladığını söyledi.

Giuliani, “2018 Kasım'ında başladım. Sadece tek bir amaç için. Çünkü onun savunma avukatıyım. Bu onu ikna etmeye yetiyor. Ukrayna’da Rusya’dan çok daha fazla yolsuzluk olduğunu ve Joe Biden’in bazılarının örtbas edilmesine maddi destekte bulunduğunu gösteriyor. Ayrıca, oğlunu ülke dışına çıkarması çin bir oligarka 5 milyar dolar çıkar sağlaması nedeniyle o kişi de Joe Biden’e teşekkürlerini sunuyor” ifadelerini kullandı.

Trump'ın, 25 Temmuz'da Ukrayna Cumhurbaşkanı ile yaptığı telefon görüşmesinde Joe Biden ve oğlu Hunter Biden’in yolsuzluklarını araştırmak için Volodymyr Zelensky baskı yaptığını iddiası ile ABD Başkanı için görevden alma soruşturması başladı. Trump ise iddiaları net şekilde reddetti.

Kaynak: Gazetesok.com

trump