İngiliz Müslümanlar’dan İşçi Partisine destek için 10 maddelik talep listesi

İngiltere Müslümanları Konseyi, İşçi Partisi’nin genel sekreterliğine aday olanlardan, ülkenin en büyük İslami örgütü tarafından hazırlanan “10 Başlıklı” taahhüt listesine destek istedi.

17 Ocak 2020 Cuma 10:45 | Son Güncelleme: 17 Ocak 2020 Cuma 10:47
İngiliz Müslümanlar’dan İşçi Partisine  destek için 10 maddelik talep listesi

İşçi Partisi lider Jeremy Corbyn, Aralık 2019’da yapılan genel seçimlerdeki ağır yenilginin ardından parti başkanlığından istifa sözü verdi. İşçi Partisi'nim özellikle ırkçılıkla ve özellikle de İslam karşıtlarıyla başa çıkma konusunda doğruları yapamadığı için büyük bir yenilgi aldığı iddia edildi.

Bunun üzerine İşçi Partisi’ne desteği ile tanınan İngiltere Müslümanları Çalışma Konseyi, İşçi Partisi’nin genel sekreterliğine aday olanlardan, ülkenin en büyük İslami örgütü tarafından hazırlanan “10 Başlıklı” taahhüt listesine destek istedi. 

İngiltere Müslümanları Konseyi tarafından belirlenen başlıklar arasında İslamofobi'nin önüne geçilebilmesi için, adayların "dini özgürlüğü" savunmaları, mülteci haklarını desteklemeleri, ibadet yerlerini korumaları ve etik bir dış politika izlemelerini talep edildi. 

Şimdiye kadar İşçi Partisi genel başkan adaylarlıkları açıklayan isimlerden Rebecca Long-Bailey, Emily Thornberry, Keir Starmer ve Jess Phillips bu sözü desteklemeyi kabul ettiler. Taleplere ilk cevap veren Long-Bailey, “bu sözleri desteklemekle kalmayacağım, İşçi Partisi'nin lideri olarak Müslüman cemaatiyle birlikte duracağım" sözünü verdi. Long-Bailey, ayrıca Muhafazakârları İslamofobiyi görmezden gelmemeye de çağırdı.

İşçi Partisi genel sekreterliği için favori olarak gösterilen isimlerden Starmer da, “bu başlıkları destekliyorum ve İşçi Partisi lideri olursam Britanya'nın Müslüman topluluklarıyla beraber çalışmaya devam edeceğim" dedi.

Büyük Britanya topraklarında 3 milyondan fazla Müslüman olduğu tahmin ediliyor.

Kaynak: gazetesok.com

İşçi Partisi