Son dakika… Şüpheyle karşılanıyordu ama seks bağımlılığı aslında…

İsveç'te yapılan bir araştırmada, zaman zaman şüpheyle karşılanan "seks bağımlılığı" hastalığının beyindeki bir reaksiyondan kaynaklandığı ve gerçek olduğu" sonucuna varıldı.

23 Eylül 2019 Pazartesi 11:20 | Son Güncelleme: 26 Eylül 2019 Perşembe 13:40
Son dakika… Şüpheyle karşılanıyordu ama seks bağımlılığı aslında…

Times’ın haberine göre Epigenetik adlı bilimsel bir dergide yayımlanan araştırmada “seks bağımlısı” olduğunu söyleyenlerde, olağandışı bir genetik faaliyet görüldü.

Bu durumun da beyinde normalin çok üzerinde “aşk hormonu” diye bilinen oksitoksin salgılanmasına neden olduğu belirtiliyor.

Çalışmayla bu rahatsızlığın tedavisinde yeni yöntemler aranabileceği ve seks bağımlılığının meşru bir rahatsızlık olduğunun nihayet kanıtlanış olabileceği vurgulanıyor.

TARTIŞMALI BİR TEŞHİS AMA…

Araştırmayı yapan uzmanlardan biri olan, İsveç’teki Umea Üniversitesi’nden Jussi Jokinen, “Hastalığın biyolojik nedenleri konusunda giderek artan kanıtlar var. Tabii ki çok tartışmalı bir teşhis ama şimdi bunun gerçek olduğunu düşünüyoruz” diyor.

Dünya Sağlık Örgütü seks bağımlılığını “kontrolün yitirildiği sorunlu ve riskli cinsel davranış” diye tanımlıyor. Hastalığın nüfusun yüzde 3 ila 6’sını etkilediği tahmin ediliyor.

Seks bağımlılığı, kısmen sıklıkla anksiyete ve depresyon gibi diğer ruhsal sorunlarla birlikte görülmesi ve başka psikolojik rahatsızlıkların yansıması olabilmesi nedeniyle de ayrı bir hastalık olarak kabul edilmiyordu.

BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre; yeni araştırmada uzmanlar seks bağımlısı olduğunu söyleyen 60 hasta ve diğer 33 gönüllüden kan örnekleri aldı.

Seks bağımlılarında, özellikle beyinde aktif olan ve oksitoksin üretimini kısıtlayan genlerin görevlerini tam olarak yerine getirmediği saptandı.

Kaynak: sözcü

seks bağımlılığı